אנחנו יודעים שלהרבה בעלי ובעלות עסקים המילים "מס הכנסה שלילי" עושות תחושה לא נעימה. גם מס הכנסה וגם שלילי? נשמע כמו צרות. אלא שלמעשה, מדובר במונח מאוד חיובי – כסף שמגיע לכם מרשות המיסים (ומכאן השליליות). איך זה קורה, ומי יכול ליהנות מהמענק הזה? בואו נעשה סדר בדברים. 

אז מה זה בעצם מענק עבודה?

מענק עבודה, הנקרא גם מענק הכנסה או מס הכנסה שלילי, הוא תוכנית של רשות המיסים המעניקה מענק שנתי בסך ממוצע של כ-4,000 ש"ח לעובדים הזכאים לו בעקבות הכנסות חודשיות נמוכות, בהתאם להגדרות מפורטות שנקבעו על-ידי רשות המיסים (את התנאים ניתן למצוא באתר רשות המיסים). 

גובה המענק המדויק נקבע לפי ההכנסה הממוצעת לחודש באותה שנת מס ומהכנסות נוספות של העובדים ובני/ות זוגם/ן. בנוסף, יש פרמטרים שונים המשפיעים על גובה המענקים, כגון גיל, סטטוס משפחתי וכדומה.

מענק הכנסה מוגדל

עובדות שהן אימהות לילד אחד או יותר, ועובדים שהם הורים לילד אחד או יותר שנמצאים אצלם ותלויים בהם כלכלית, והם חיים בנפרד מההורה השני וללא בני זוג ידועים בציבור, זכאים למענק מוגדל בשיעור 150%.

ההבדל בין שכירים לעצמאיים במס הכנסה שלילי

כמו כמעט בכל דבר שקשור לפיננסים וחשבונאות, גם בהקשר של מענק עבודה, יש הבדל בין שכירים לעצמאיים, אבל כל הסיפור ממש לא מסובך להבנה.

עצמאיים שעומדים בקריטריונים של רשות המיסים וזכאים למענק, צריכים לעמוד בשני תנאים: הייתה להם הכנסה מעבודה בשנת המס שהם תובעים עבורה את המענק והם הגישו את הדו"ח השנתי לאותה שנה במועד.

קצת על הדו"ח השנתי

עצמאיים מחויבים להגיש דו"ח שנתי לרשות המיסים על ההוצאות ועל ההכנסות שלהם, שמתועדות בכל חשבונית אונליין שהם מנפיקים. לאחר הגשת הדו"ח, רשות המיסים תקבע אם יש לשלם מס או אם מגיע החזר מס.

אי הגשת דו"ח במועד ללא אישור פקיד השומה, היא עבירה פלילית שעלולה להוביל לקנסות ואף לכתב אישום. אז אם אתם בעלי נטייה לדחיינות, לא סגורים על מה עליכם לעשות, אין לכם רו"ח או שיש לכם ואתם לא בטוחים איפה הדברים עומדים – טפלו בדברים כבר היום.

מי לא זכאי למענק עבודה?

· בעלי נכס מגורים שיש להם 50% זכות או יותר, במקרקעין נוסף (דירה, מגרש, חנות וכדומה) בשנה שתובעים עבורה מענק. יש לציין כי מביאים בחשבון גם מקרקעין שרשומים על שם בן/בת זוג מגיש/ת הבקשה או על שם ילד/ה התלויה בו/בה כלכלית. במקרים מסוימים, מי שרכשו דירה בקבוצת רכישה ועוד לא קיבלו אותה, לא ייחשבו כבעלים של יותר מדירה אחת.

· שכירים שקיבלו שכר ממעסיק שהוא גם קרוב משפחה: בן/בת זוג, אחות, אח, הורה, סבא/תא, צאצא, צאצאי בני הזוג, או בני זוגם. מי שקיבלו שכר בחלק מהשנה מקרוב משפחה ובחלק מהשנה ממעסיק אחר, עשויים להיות זכאים למענק הכנסה עבור התקופה שבה עבדו עבור מי שאינו קרוב משפחה.

חשבונית ירוקה – morning עוזרת לכם לעשות סדר

כאמור, אחד התנאים לקבלת מענק מלבד עמידה בתנאים שקבעה רשות המיסים, הוא הגשת דוחות שנתיים בזמן. עבודה שוטפת עם מערכת דיגיטלית לניהול העסק כמו morning – חשבונית ירוקה, מאפשרת לכם לשמור על סדר וארגון בחשבוניות והמסמכים שלכם, ולהפיק דוח שנתי או דוחות אחרים בלחיצת כפתור, בלי לשבור את הראש. 

הנה כמה יתרונות בולטים של שימוש במערכת של morning: 

1.     תיעוד יעיל של כל חשבונית דיגיטלית שאתם מנפיקים, כמו גם הוצאות ונתונים פיננסיים אחרים.

2.     איסוף נתונים אוטומטי מכל חשבונית אונליין, מה שמפחית את הסיכון לטעויות אנוש המתעלמות מפרטים קריטיים.

3.     הפקת חשבונית אונליין מאפשרת לקבל תובנות פיננסיות בזמן אמת, לבצע החלטות מושכלות וכן לדעת היכן הדברים עומדים לקראת הגשת הדו"ח השנתי והגשת מענק עבודה.

לסיכום, המערכת של חשבונית ירוקה – morning  הופכת את התהליך של הגשת מענק עבודה לקל יותר, בזכות הפקה נוחה ומהירה של  חשבונית אונליין והגשה תקנית של הדו"ח השנתי. 

טיפים אחרונים לגבי הגשת מענק עבודה

·        אפשר להגיש בקשה למס הכנסה שלילי בדואר או אונליין.

·        ניתן להגיש את התביעה לשנת מס מסוימת אחרי תום אותה שנה ולא יאוחר משנתיים לאחר שהסתיימה.

·        התהליך קל ופשוט. לרוב אין צורך בסיוע של שירות בתשלום עבור ההגשה.

·        הגשת התביעה לא מצריכה מסמכים הקשורים להכנסה (תלושי שכר, טופס 106 וכו').

·        לדואר יש צורך להגיע רק עם ת.ז. וצ'ק מבוטל המציג את מספר חשבון הבנק שלכם, אליו יעבירו את

המענק.

·        אם שני בני או בנות זוג זכאים למענק עבודה, כל אחד מהם צריך להגיש בנפרד.

·        יש להגיש את הבקשה כל שנה מחדש