הגיעה העת להתקדם ולפתוח עוסק מורשה? קודם כל ולפני כל דבר אחד – מזל טוב! בין אם אתם עוברים מעוסק פטור לעוסק מורשה, או שדילגתם על המעבר ומתחילים ישר מפתיחת עוסק מורשה – זה מעיד על כך שיש לכם מחזור עסקאות גדול יחסית (שערכן עולה על סכום שתיכף ניגע בו) והעסק שלכם בצמיחה ונסיקה (טפו טפו טפו). אז מה אתם צריכים לדעת לפני שפותחים עוסק מורשה? הנה ארבע שאלות מוכרות וכמובן, התשובות אליהן.

מתי עוברים מעוסק פטור לעוסק מורשה?

שאלת השאלות שיש לה בעצם תשובה די פשוטה – האם אתם עוברים את תקרת ההכנסות שקבועה בחוק לעוסק הפטור? נכון לשנת 2023, תקרת ההכנסות לעוסק פטור היא 107,692 ₪ בשנה, משמע: אם העסק שלכם מגלגל יותר מהסכום הזה במשך שנה, אתם לא רשאים להיות מוגדרים כעוסק פטור (שפטור מתשלום מע"מ) ועליכם לפתוח עוסק מורשה. לעוסק מורשה יש קצת יותר חובות מאשר עוסק פטור, כתוצאה מכך שהוא פשוט עסק גדול יותר. לסיכום – עברתם את התקרה? אתם צריכים לעשות את המעבר.

האם כדאי להתחיל כעוסק מורשה?

התלבטות לגיטימית. מחד, למה ישר לקפוץ למים העמוקים? אם אתם יודעים שכרגע יש לכם מחזור עסקאות קטן, ואתם לא רוצים להתעסק עם המע"מ ועם דיווחים תכופים יותר (עוסק מורשה נדרש לדווח בתדירות גדולה יותר מהעוסק הפטור לרשויות החוק, נרחיב על כך בהמשך), אין סיבה לפתוח ישר עוסק מורשה, ואפשר להתחיל באיזי עם עוסק פטור. 

מאידך, אם אתם יודעים שמחזורי העסקאות שלכם גבוהים, או לחלופין אתם צופים שלמרות שכרגע אתם עוד מתאימים להגדרה של עוסק פטור, בקרוב העסק צפוי לצמוח ותעברו את תקרת ההכנסות הקבועה בחוק, שווה לחסוך את הבירוקרטיה הכפולה ולהתחיל ישר מעוסק מורשה. עוד חשוב לציין כי יש מספר מקצועות שמחייבים את בעליהם להירשם כעוסק מורשה כבר מההתחלה, כלומר הם לא רשאים בכלל להתחיל כעוסק פטור. ברשימה הזו כלולים מקצועות כמו אדריכלים, יועצים למיניהם, רופאים, פסיכולוגים, מתווכים, ועוד (לרשימה המלאה). לסיכום, אין פה נכון ולא נכון. אתם צריכים לחשוב מה מתאים למצב העסק הנוכחי שלכם ולעתיד שאתם צופים לו.

מה הזכויות והחובות של עוסק מורשה?

לעוסק מורשה יש אמנם יותר חובות, אך גם יותר זכויות ביחס לאחיו הקטן עוסק פטור. עוסק מורשה חייב לגבות מלקוחותיו מע"מ בסך 17% ממחיר כל שירות או מוצר שסיפק, ולהעביר את הסכום לרשות המיסים. בנוסף, עוסק מורשה חייב להגיש דו"ח מע"מ תקופתי אחת לחודש או חודשיים, כתלות במחזור העסקאות שלו. מכיוון שעוסק מורשה גובה מע"מ מלקוחותיו, בכל עסקה עליו להפיק חשבוניות מס, שלמעשה מחייבת את העסק לשלם לרשויות החוק את סכום המע"מ שהוא שנגבה מהלקוח, כמפורט בחשבונית. למעשה, חשבונית המס היא הדרך של מע"מ לדעת כמה עוסק מורשה צריך לשלם.

יחד עם זאת, עוסק מורשה יכול לקזז מהסכום שמועבר לרשות המיסים מס תשומות, שהוא המע"מ שבעל העסק שילם עבור רכישות שוטפות עבור העסק. מה זה אומר? שעוסק מורשה משלם מע"מ על ההוצאות שלו, אבל מקבל חזרה חלקיות ממנו, בניגוד לעוסק פטור. 

לסיכום, עוסק מורשה חייב ביותר דיווחים ותשלומים, אך הוא זוכה גם להטבות מסוימות שעוסק פטור לא זכאי להן.

מתי כדאי לעבור מעוסק מורשה לחברה בע״מ?

רגע לפני שאנחנו חושבים מתי כדאי לעבור להיות חברה בע"מ, חשוב שנבין רגע את המושג: חברה בע"מ היא ישות משפטית שפועלת על מנת להפיק רווחים. מדובר בישות עצמאית, שנפרדת מבעליה. כך, למשל, בעלי המניות של החברה לא אחראים כלכלית לחובותיה, שכן ישנה הפרדה משפטית וכלכלית בין החברה לבין הבעלים שלה, כאנשים פרטיים. 

ההבדל הזה משמעותי מאוד בכל האספקטים של ניהול העסק, החל מניהול חשבונות, דרך ההתנהלות המשפטית וכלה באופציה להחליף את בעליה של החברה. יש מספר מצבים בהם ההגדרה של חברה בע"מ תשרת יותר טוב את העסק שלכם. לדוגמא, אם העסק שלכם הוא עסק עם סיכון גבוה – עסק בו ההוצאות משמעותיות מאד והרווחים לא מובטחים (למשל הקמת מסעדה). במצב כזה, במידה והעסק שלכם רשום כחברה בע"מ, גם ההכנסות אך גם ההפסדים לא יגעו בבעלים באופן אישי, אלא יהיו שייכים לחברה. 

משמע, עבור עסקים עם סיכון גבוה, ההגדרה של חברה בע"מ היא כמו חומת הגנה. דוגמא נוספת היא עסק עם רווחים מאד גבוהים – ההגדרה כחברה בע"מ מאפשרת לשלם פחות מס ולהישאר עם יותר רווחים, משום שניתן לתכנן את תשלום המס טוב יותר. בעלי החברה יכולים לקבל משכורת מהחברה כעובדי החברה, או למשוך דיבידנד כבעלי החברה. 

ישנם עוד מקרים וסיבות בגינן ההגדרה כחברה בע"מ יכולה לשרת טוב את העסק, והדרך להבין האם השינוי מתאים לעסק שלכם היא לבדוק מהם הצרכים הספציפיים והמאפיינים הייחודים שלו, וכיצד ההגדרה כחברה בע"מ יכולה לשרת אתכם ואת העסק שלכם. כמובן שמומלץ גם להתייעץ עם איש מקצוע.

אנחנו כמובן מאחלים לכם הצלחה בכל הגדרה שתבחרו לעצמכם 🙂