הכלל בחיים שלנו הוא שצמיחה מגיעה לאחר השקעה. קחו את זה לזוגיות, לגידול של נענע באדנית, אנחנו ניקח את זה הפעם למימון לעסק. לקיחת הלוואה יכולה לקרות כי נקלעתם לתקופה לחוצה והכסף יעזור לכם להישאר מעל המים, ובצד השמח יותר של העניין, כי אתם מתכננים גדילה אינטנסיבית והכסף יוקצה לשיווק, כניסה לתחום חדש וכולי.

אז אנחנו צריכים הלוואה, והנה האתגר: גם אם מדובר בבנק או בחברות אשראי אחרות (ולגיטימיות!) שאליהם פנינו, המטרה שלנו היא ראשית לקבל את ההלוואה ושנית, בתנאים הטובים ביותר.

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לבוא מוכנים לתהליך:

1. הכל מתחיל בהכנה 

הגיעו לפגישה עם כל המסמכים הדרושים והמספרים שחשוב לכם להציג. תכנית עסקית מפורטת, מאזנים והיסטוריה תזרימית וצפי הכנסות הם דברים שהבנק ישמח לראות ויעריך אתכם כלווים רציניים.
כחלק מהכנה שלכם לפגישה בדקו טוב-טוב את סכום ההלוואה המדויק שאתם צריכים. אחת הסיבות הנפוצות לדחיית ההלוואות, היא שבעלי עסקים לא יודעים את גובה ההלוואה המדויק והשימוש הספציפי שלה. אז לפני שאתם מבקשים סכום עגול שיסדר את כל הבעיות, תחשבו שוב, וגם אם אתם בטוחים שאתם יודעים, מומלץ להתייעץ עם יועץ שמתמצא בתחום, או עם רואה חשבון שיעזרו להגיע לסכום המדויק.

2. מאין באתם, וכמה אתם שווים

כדי לדעת מה טווח הסכומים שאתם יכולים ללוות, שווה לבדוק כמה אתם שווים.
מומלץ לבצע דוח שווי וחובות של העסק שלכם. חיפוש באינטרנט יוביל אתכם למספר מודלים להערכות שווי לפי גודל, תחום עיסוק והמורכבות הפיננסית שלכם. ואם מדובר על הלוואות של מאות אלפי שקלים, כדאי לשכור את שירותיו של יועץ מקצועי.

3. קפצו לסיבוב בשוק

יש כל מיני סוגי מלווים שמציעים סוגים שונים של הלוואות. לכל הלוואה – ממש כמו סיר, יש את המכסה שלה. הלוואה לא מתאימה תגרור אחריה סיבוכים שיעכבו אתכם בדרך להחזיר אותה.
כצעד ראשון כדאי לכם להתמצא בסוגי ההלוואות השונים, להבין את היתרונות והחסרונות של כל אחת ולצלול לעומקן של אלה שמעניינות אתכם.
אנחנו ממליצים גם להחזיק תכנית תשלום אלטרנטיבית ולהציג אותה מול המלווים שהכי מעניינים אתכם, תכנית כזאת תציג אתכם באור חיובי ואחראי ותגדיל את הסיכויים שההלוואה שלכם תאושר.

4. בושם ומבט למראה

נכון לשנת 2022, המלווים שמולכם הם עדיין אנשים בשר ודם שבוחנים במעמד הפגישה גם מאפיינים אישיותיים כשיקולים לאישור ההלוואה. מה לעשות, ללבוש מסודר, הפגנת רצינות ויחסים בין-אישיים טובים יש משקל שמשפיע על קבלת ההלוואה. אז שימו לב שאתם מגיעים לפגישה מתוקתקים או כמו שחורזים באנגלית Dress to success, and to impress.

5. מחויבות לתאריכי התשלום

מלווים מתייחסים ברצינות לתשלומים שהם מקבלים וצפויים לקבל. כדי להיות בצד החיובי של ההלוואה, כדאי לוודא שאת התשלומים שאתם משלמים היום ותשלמו בעתיד, תעשו בזמן.
הדרך שבה תיתפסו בעיני המלווים הנוכחיים והעתידיים קשורה ישירות להתנהלות הפיננסית שלכם עד היום. כדי שלא יהיו בעיות בהמשך הדרך שיכולות לגרום לספקות אצל המלווים, כדאי שתהיו אחראיים מאוד עם מועדי התשלום. מומלץ לקחת הלוואה עם תשלומים ראשונים נמוכים יותר כדי שיהיה קל ונוח לשלם אותם, ובהמשך כשעהסק יהנה מפירות ההלוואה, תוכלו לשלם תשלומים גדולים יותר.
במעמד הפגישה על ההלוואה, נסו לברר על נושא פיגור בתשלומים, כדי שאם (חס וחלילה ו-3 פעמים טפו) תפגרו בתשלום, תדעו אם מדובר רק בקנס כספי או גם בפגיעה בדירוג האשראי.

אז מה תעשו עם כל הכסף הזה שתקבלו? מקווים שרק טוב בשבילכם ובשביל העסק שלכם.
בהצלחה!