מתוך מכלול המונחים שכל בעלת ובעל עסק חייבים להכיר, "רווח גולמי" הוא בין החשובים, אם לא החשוב ביותר.

אנחנו מזמינים אתכם לצלול לעומק הדברים ולהבין מהו רווח גולמי, איך מחשבים רווח גולמי, איך אומרים רווח גולמי באנגלית ואיך חשבונית ירוקה קשורה לכל זה.

מהו רווח גולמי?

אל תתנו לשם ה"מפוצץ" שלו להפחיד אתכם. רווח גולמי הוא הסכום שנותר מסך ההכנסות, לאחר ניכוי עלויות ייצור או רכישת סחורה.

במקביל לזה שחשוב להבין מהו רווח גולמי, חשוב גם להבין למה הוא קריטי להתנהלות העסק. כשהרווח הגולמי גבוה, המשמעות היא שיש יותר כסף זמין עבור השקעות והוצאות תפעוליות.

איך לחשב רווח גולמי?

כדי להבין כמה רווח גולמי יש לכם בעסק, אתם צריכים לדעת איך מחשבים רווח גולמי. זה הזמן להרגיע את כל מי שמתמטיקה עושה לו תופעות של אלרגיה – מדובר בנוסחה ממש פשוטה:

סך כל ההכנסות מינוס עלות המוצרים = רווח גולמי.

כדי להפוך את זה לעוד יותר פשוט, נפרק רגע את מרכיבי הנוסחה ונשים את הפוקוס  על חישוב עלות המוצרים.

עלות המוצרים, נקראת גם "עלות סחורה שנמכרה". רווח גולמי באנגלית נקרא COGS – ראשי תיבות של Costs of Sold Goods. העלויות האלו כוללות כמה אלמנטים:

חומרי הגלם המשמשים לייצור סחורה

נגיד שיש לכם עסק לייצור כובעי חד קרן. אם אתם רוצים לדעת איך לחשב רווח מוצר, עליכם לחשב עלות חומרי גלם כמו: בדים צבעוניים, חומר מילוי אקרילי לקרניים, רצועות אלסטיות שיחזיקו את הגומי וכמובן המון, המון, נצנצים.

העבודה עצמה

בהיבט הזה אתם צריכים לחשב גם כמה שעות לוקח לכם לייצר כל כובעXהמחיר השעתי שלכם וגם עלויות והטבות לעובדים המעורבים בייצור.

תקורות – עלויות נוספות לחומרי הגלם

סעיף זה כולל את כל העלויות של כל מה שעוזר לכם להפוך את חומרי הגלם למוצר מוגמר. למשל: חשבון חשמל, חשבון ארנונה, עלות כלי עבודה מיוחדים, עלויות שיווק דיגיטלי ותחזוקת חנות איקומרס. כמו כן, יש לחשב אביזרים לשילוח (קרטונים, שקיות, פצפצים וכו') ואת הסכום שמשלמים לחברת השילוח.

כאמור, כל אלו הם חלקים בעלות המוצרים ומחסירים אותם מסך ההכנסות כדי לקבל את חישוב הרווח הגולמי.

מעבר לכך, יש עוד שני מושגים שכדאי להכיר:

הוצאות תפעוליות  ורווח נקי

אל תדאגו, לא מדובר בעוד נוסחאות מתמטיות, אלא בפירוט  פשוט של שני הסעיפים האחרונים – עבודה ותקורות.

הוצאות תפעוליות הן  ה "מסביב" של העסק.דוגמאות להוצאות תפעוליות:

  • ·         משכורות לעובדים.
  • ·         שכירות של משרדים או ציוד.
  • ·         תשלומים על שירותים: חשמל, גז, מים, אינטרנט, תקשורת ועוד.
  • ·         חומרי גלם ומלאי.
  • ·         שיווק ופרסום מכל הסוגים.
  • ·         תחזוקה ותיקונית של ציוד, מכונות ועוד.
  • ·         נסיעות.
  • ·         ביטוחים.
  • ·         הוצאות הקשורות לייעוץ משפטי, הנהלת חשבונות, ייעוץ עסקי וכדומה.

רווח נקי הוא בצורה הכי פשוטה: כמה כסף יש לכם בכיס בסופו של התהליך.

מכאן, שאם מכרתם 10 כובעי חד קרן ב-100 ₪ כל אחד וקיבלתם עבורם 1000 ₪, עליכם להפחית מהסכום הזה את ה COGS, כולל הכל. למשל 10 ₪ לכובע, 100 ₪ ל 10 כובעים. רווח המוצר הנקי שלכם הוא: 900 ₪.

למה חשוב להבין מהו רווח גולמי?

חשוב להבין איך מחשבים רווח גולמי, כדי לתכנן טוב יותר את אסטרטגיות התמחור שלכם. אם הרווח הנקי שלכם נמוך יחסית, אולי צריך למצוא דרכים להעלות אותו, כגון:

·        להפחית את עלויות הייצור.

·        למצוא ספקי חומרי גלם זולים יותר.

·        לצמצם את כוח האדם.

·        לעבור למבנה קטן או זול יותר.

·        לבחון חוזים שונים ותשלום עמלות עבור שירותים של העסק, במטרה להוזילם.

·        לשפר את ההתנהלות הפנים-ארגונית.

·        לבחון שיתופי פעולה.

·        להציע שירותים או מוצרים נלווים.

·        להעלות מחירים.

מעבר לזה, אם עסק כובעי חד הקרן שלכם יתפוס תאוצה ויהפוך לסטארט-אפ או מותג-על, יכול להיות שתרצו לערב בו משקיעים. מכיוון שרווח נקי גבוה ועקבי, הוא לרוב אינדיקטור טוב להצלחה ארוכת טווח של העסק, משקיעים בודקים אותו כדי לאמוד את כדאיות ההשקעה שלהם.

חשבונית דיגיטלית עוזרת לעקוב אחרי הרווח הגולמי

אם פעם היו צריכים לשבור את הראש איך לחשב רווח מוצר, כיום אפשר להסתייע בחשבוניות דיגיטליות, דוגמת אלו שמנפיקים עם חשבונית ירוקה – morning. חשבונית דיגיטלית מספקת שקיפות גבוהה יותר ומעקב קל אחרי הוצאות והכנסות, במטרה לחשב רווח מוצר בצורה מדויקת.

היתרונות של חשבונית דיגיטלית בחישוב רווח גולמי

אוטומציה ודיוק

מערכת כמו חשבונית ירוקה – morning מאפשרת לשלוח חשבונית דיגיטלית באופן אוטומטי. זה מקטין את הסיכוי לטעויות אנוש ומבטיח שההכנסה הרשומה מדויקת.

מעקב אחרי הוצאות

חשבונית ירוקה – morning עוקבת אחרי ההוצאות שלכם ומקטלגת אותן לפי סוגים. זה עוזר לבעלות ובעלי עסקים להבין טוב יותר על מה הם מוציאים וכמה, דבר חיוני לצורה שבה מחשבים רווח גולמי.

נתונים בזמן אמת

חשבונית ירוקה – morning מציעה לכם מעקב בזמן אמת לנתונים הפיננסיים של העסק, בלחיצת כפתור. כך תוכלו לפקח על ההכנסות וההוצאות מקרוב ולהבין את תמונת המצב הפיננסית וכמה נשאר לכם ברווח הנקי.

חיפוש, תיעוד וגיבוי

חשבונית דיגיטלית מאוחסנת לעד במערכת של חשבונית ירוקה – morning. לא צריך יותר לחפש בין ערמות ניירת או להתבסס על השערות כשניגשים לנתח נתונים פיננסיים ולחשב רווח גולמי.

חשבונית דיגיטלית גדלה עם העסק

ככל שעסק כובעי חדי הקרן שלכם, או כל עסק אחר, יגדל, גם היקף העסקאות הפיננסיות גדול. חשבונית ירוקה – morning מתאימה לכל עסק וחישובי הרווח הגולמי נשארים מדויקים וקלים להבנה.

ברכות! אתם מומחים בכל הקשור לרווח גולמי

זכרו תמיד ש "רווח גולמי", "תפעולי" ו "נקי" הם לא מושגים מפחידים מעיתון כלכלה, אלא השורה התחתונה של העסק שלכם. כשאתם מבינים מהו רווח גולמי אתם לא רק מתעסקים במספרים, אתם קובעים באמצעותם את העתיד של הקריירה שלכם.

עכשיו כשאתם יודעים איך מחשבים רווח גולמי ולמה חשבונית דיגיטלית כל כך חשובה לחישוב הזה, אתם יכולים לצאת ולקבל החלטות חכמות יותר לגבי העסק.