אם פעם בעלות ובעלי עסקים היו צריכים להצטייד בפנקסי קבלות וחשבוניות מנייר ולהתעסק עם רישומים מסורבלים, היום הכל נעשה בלחיצת כפתור, פשוטו כמשמעו.

העידן הדיגיטלי ניצח כמעט סופית את השימוש בפנקסי קבלות וחשבוניות מנייר. לצד זאת, השינויים האלו מביאים איתם אתגרים מסוג חדש. למשל, בכל הנוגע לביטול קבלה או חשבונית אונליין. במקרה הזה מדובר על יותר מאשר לחיצה על כפתור "ביטול", כי יש משמעות לכל פעולה שאנחנו מבצעים, עם כל מסמך פיננסי.

מרגישים שאתם מסתבכים? אל דאגה, אנחנו כאן כדי לעשות סדר בדברים ובסוף המאמר הזה תדעו כל מה שצריך על ביטול קבלה או חשבונית דיגיטלית.

הקדמה שתקדים: למה בכלל צריך לבטל חשבונית דיגיטלית?

יש כמה סיטואציות שבגללן צריך לבטל חשבונית מס אונליין, או קבלה. למשל:

  • הלקוחות שינו את דעתם והפרויקט נעצר או בוטל. קודם כל, טיפ מאתנו – אל תיקחו ללב. הכל חלק מהמשחק והכל לגיטימי. אבל את החשבונית צריך לבטל ותיכף נגיע לאיך.
  • טעות, טועים, טעינו. קורה, כולנו בני אדם. יכול להיות שהזנתם בחשבונית כמות שגויה, או שכחתם להוסיף הנחת סלבס שהבטחתם ללקוח/ה.
  • ענייני מלאי. הרגע מכרתם מוצר שאזל במלאי? לא נעים, אבל בר תיקון. כמובן, חשוב להודיע ללקוח/ה בכנות ולעדכן אותו/ה מה קרה.

זכרו: ביטול חשבונית אונליין הוא לא ביג דיל

ביטול חשבונית דיגיטלית זה בסך הכל סימן לזה שהעסק דינמי והדבר החשוב ביותר הוא לתקשר את זה בפתיחות מול הלקוחות, להוציא תעודת זיכוי במידת הצורך ולעבור הלאה לפרויקט הבא. היום כשהכל נעשה באופן דיגיטלי, זה ממש קטן עליכם.

ומה רשות המיסים אומרת על ביטול חשבונית אונליין?

רשות המיסים גיבשה הנחיות מאוד ברורות לגבי ביטול חשבונית דיגיטלית ובגדול, אפשר לסכם את זה בשני תרחישים:

  • תרחיש #1: החשבונית כבר נמצאת אצל הלקוח.
  • תרחיש #2: עוד לא שלחתם את החשבונית.

עכשיו, יש חדשות טובות. אם היה מדובר בחשבונית מס שהוצאתם ידנית, התהליך היה קצת יותר מסורבל. אבל בגלל שמדובר בחשבונית מס דיגיטלית, התהליך בשני התרחישים זהה. כבר אמרנו שאלו זמנים מופלאים לחיות בהם?

על-פי ההנחיות של לשכת סגן נציב מס הכנסה לניהול ספרים, ביטול מסמכים כאלה ייעשה באמצעות הוצאת מסמך נגדי. במילים פשוטות: כדי לבטל חשבונית מס באינטרנט יש להוציא חשבונית זיכוי על הסכום הרצוי.

החיים קלים גם לעוסקים פטורים

בישראל, יש הבחנה מאוד ברורה בין עוסק פטור, לעוסק מורשה. עוסק פטור נקרא כך משום שהוא פטור מחיוב מע"מ, אם הוא מרוויח עד 108,000 ₪ בשנה, נכון ל 2023. עוסק מורשה הוא עסק שובר את רף ההכנסה הזה ונדרש לגבות מע"מ על כל העסקאות.

ההבדל בין עוסק פטור למורשה, בא לידי ביטוי בין השאר בדרך בה הם מנפיקים מסמכים. נשמע קצת מסובך בהתחלה, אבל זה באמת מאוד פשוט:

בעוד שעוסק מורשה מחויב להנפיק חשבונית מס ויכול להנפיק גם חשבונית מס קבלה (שמתעדת גם את העסקה וגם את קבלת התמורה עליה) עוסק פטור מחויב להנפיק קבלה בלבד. אבל לא משנה מה גודל העסק שלכם, גם עוסקים פטורים עלולים לעשות טעויות בהנפקת קבלות. ההבדל הוא שכל מה שהם צריכים לעשות כדי לבטל קבלה, הוא להפיק קבלה שלילית, עם אותו סכום – רק במינוס.

למשל, אם הנפקתם קבלה על סך 200 ₪ ואתם צריכים לבטל אותה, כל מה שעליכם לעשות זה להיכנס למערכת של חשבונית ירוקה – morning וללחוץ על כפתור "ביטול", ומשם להמשיך להפקת קבלה נוספת לאותו לקוח, על סך 200- ₪ (סכום שלילי).

המטרה של הפעולה הזו היא בעיקר כדי לשמור על ניהול ספרים מובן ותקין וכדי שתדעו בדיוק מה הולך בעסק, מבחינה פיננסית ובכלל.

המשמעויות של ביטול חשבונית מס אונליין

ביטול חשבונית דיגיטלית הוא מהלך שיש לו משמעויות משפטיות, אבל אין סיבה שזה ילחיץ אתכם, בטח לא כשאפשר לבצע את כל הדברים האלו בפשטות ובמהירות בצורה דיגיטלית.

חשוב להשתמש במערכת שמתעדת היטב ביטולים של חשבונית דיגיטלית, כדי לשמור על שקיפות וסדר בכל הקשור להתנהלות העסקית שלכם. וודאו כי ביטול חשבונית מס מעודכן ברשומות הזכאים והחייבים של החברה ושימו לב כי הנפקת תעודת זיכוי בעקבות ביטול חשבונית מס אונליין, יכולה להשפיע על המצב הפיננסי בעסק.

לכן, חשוב להיות עם היד על הדופק ומומלץ גם לתעד את הסיבות שבגללן בוטלה חשבונית מס – יכול להיות שתזהו תבנית מסוימת בהתנהלות העסקית שלכם, שתאפשר לכם להשתפר ולהתייעל לעתיד.

המשמעות של ביטול חשבונית מס עבור הלקוחות

מנקודת המבט של הלקוחות, ביטול חשבונית מס צריך להיות בדיוק כמו תהליכי מכירה, שימור וכל אינטראקציה במסגרת מערכת היחסים העסקית שלכם: שקופה, ברורה וזורמת. כאמור, כל עוד תשמרו על קווי תקשורת פתוחים ותשקפו ללקוחות כל מהלך, יש סיכוי גבוה שתשמרו על שביעות הרצון שלהם גם אם קרה וצריך לבטל חשבונית דיגיטלית, או כל מהלך אחר.

וזהו! עכשיו אתם יודעים את כל מה שחשוב לדעת על ביטול חשבונית אונליין. אנחנו בטוחים שבפעם הבאה שתצטרכו לבטל חשבונית דיגיטלית, מכל סיבה שהיא, זה ילך לכם בקלות. יש לכם את כל הכלים הדיגיטליים והמנטליים כדי לתפעל את המהלך הזה ולשמור על שליטה מלאה בכל ההיבטים הפיננסיים של העסק ודרך חשבונית ירוקה – morning, זה פשוט מאי פעם.