אתם ודאי נתקלים בהם לא פעם. אנשים עם מבט ספקני/ממזרי/רחמני בעיניים שהרגע סיפרתם להם שאתם עצמאיים ועובדים מהבית. ברור שהם מריצים בראש כבר את התסריט הבא: אדונים לעצם, קמים ב-9:00, חותכים לים ב-12:00, אלה עם הלפ-טופ בבית קפה ואתם מוזמנים להמשיך את זה הלאה.

והשאלה הראשונה שלהם תהיה, "איזה כיף זה לעבוד מהבית, נכון?!".

בטח, ברור, כיף לא נורמלי, אין כמו לעבוד מהבית, אתם תענו להם בחן, אבל ברגע של כנות נדירה תודו שהמון פעמים במהלך השבוע אתם מטפסים על הקירות ומפנטזים על עמדה בקיוביקל משרדי ושיחה סתמית בתור למיקרוגל.

שיעורי בית

אז נכון, לעבודה מהבית יש יתרונות רבים, אבל כדי שהיא באמת תהיה יעילה ופורייה, כדאי לעשות קצת שיעורי בית:

להקשיב לדן אריאלי – דן אריאלי אמר, אז מי אנחנו שנתווכח: השעתיים הראשונות בבוקר הן הפרודוקטיביות ביותר. המחשבה בהן צלולה והריכוז גבוה. נצלו אותן לעבודה ממשית ולמשימות שמצריכות יצירתיות, עומק מחשבה ומציאת פתרונות.

לעשות חלונות – להגדיר מראש חלונות אליהם מרכזים את גוזלי הזמן – הסידורים, הטלפונים, מטלות הבית והפגישות ולהשאיר את שאר החלונות נקיים לעבודה נטו.

להתלבש או לא להתלבש, זאת השאלה – להתקלח, להתלבש, להתבשם ואפילו להתאפר. להישאר במכנסיים קצרים ואם חם אז לא צריך חולצה. אנחנו שמענו על הרגלים כאלה ואחרים. פשוט שימו לב אם פיג'מה שיער סתור, זקן בן שבוע ונעלי הבית לא משפיעים על הרצינות, אופי השיחה עם הלקוח ותחושת המחויבות שלכם.

להביא את הבופה לשולחן – הטיול למטבח נראה לכם שולי. כולה הפסקה קלה ונעימה מהשגרה. חילוץ עצמות בכלל. לא ולא חברים. הטיול למטבח הוא הפרעה גסה לשטף העבודה ומקור לכל מטלות הבית שאנחנו משלימים "על הדרך". כדי למנוע קימות מיותרות, ארגנו מראש בקבוק שתייה, תרמוס קפה, פירות ונשנושים במרחב העבודה.

קיר השראה ופוקוס – לתלות מולכם לוח גדול, עליו ציטוטים מעוררי השראה, תמונות שעושות לכם נעים ומקום לרשימות משתנות. וכדאי לזכור שרעיונות גדולים לא כותבים על דפים קטנים, אז הצמידו ללוח הפוקוס שלכם גיליונות נייר ולא רק בפתקי פוסט-איט חמודים.

השתק לשנה – את הווטס אפ, את הנוטיפיקיישנס, את הטלפון, את הטלוויזיה. להשתיק כמה שיותר רעשים ולאפשר מקסימום קשב וריכוז. והמחמירים אף ממליצים לקבוע שלושה חלונות ביום  בני חצי שעה בלבד כדי לענות על מיילים.

ואם אתם עדיין מפנטזים על עבודה משרדית, צאו לסיבוב עם הרכב בתשע בבוקר. הפקקים כבר יגרמו לכם להודות על כל שנייה של עבודה מהבית…