לא משנה כמה שמות רשמיים עוד יתווספו לו, השורה התחתונה ברורה לכולנו עוד מהילדות: פסח הוא אולי חג של מצות, פריחה, התחדשות ואביב אבל בפועל, הוא פשוט חג האוויר – התקופה הזאת בשנה בה לגיטימי להוריד לרגע הילוך, לנשום, לטייל, לישון, לעשות חורף-קיץ בארון, ובגדול – לעשות כל דבר שיכול לעזור לנקות קצת את הראש ולחזור אחרי החג עם אנרגיות חדשות ולפחות 90 אחוז סוללה. 

עבור עצמאיות ועצמאים לא טריויאלי בכלל למצוא זמן לעצור לרגע את העבודה, אבל הסוג-של-חופשה-לא-חופשה הזו היא הזדמנות מעולה לעשות פעולות חשובות שיסדרו לך כמה דאגות פחות על הראש, וכן, גם קצת אוויר להמשך השנה, רגע אחרי שנסיים את אפיזודת התזונה מבוססת מצה. הנה 5 הצעות שריכזנו עבורך. 

1 | לפחות יום אחד בלי מחשב נייח או נייד

אנחנו יודעים כמה קשה להפסיק לעבוד, אבל שאלנו את צ׳אט GPT מה הוא ממליץ לעצמאים ועצמאיות לעשות בחול המועד והוא אמר כל מיני דברים בעברית שבורה, אבל זיהינו שם בוודאות את המילה חופשה. קחו יום, קחו יומיים, קחו שבועיים. רק קחו קצת זמן לעצמכם, בלי עבודה, בלי לקוחות, פשוט להיות. יש מצב שיש שיר כזה, ואם לא, כדי שמישהו  יכתוב אותו. 

2 | לזכור לשלוח תזכורות

רוב בני האנוש פחות אוהבים לדבר על כסף או לשחרר כסף בחג, אבל כמו שאומרים – לכל חג יש מוצאי חג. אז לא, אל תפריעו ללקוחות שלכם לאכול מופלטות וכל מיני דברים עשויים מקוקוס במימומנה, אבל ביום שאחרי החג, יחד עם חזרת הפקקים והגלוטן לחיינו, לגמרי מומלץ לשלוח תזכורת חביבה ומנומסת ללקוח ההוא שאינו יודע לזכור, וולכל שאר הלקוחות שעדיין חייבים לך כסף. נצלו את ימי החג הפחות פעילים למעבר על דוח הלקוחות החייבים כדי שתדעו בדיוק למי תצטרכו להציק 🙂

איך עושים את זה? בקלות, דרך חיובים פתוחים בלובי המערכת. לחיצה על אייקון הפעמון ליד שם הלקוח תפתח חלונית ובה כל הפרטים, כולל טקסט מומלץ שהכנו מראש כדי לחסוך לך זמן. כמובן, את הטקסט אפשר תמיד לערוך ולשנות.

3 | שלום ולא להתראות ערימה של פתקיות

הידעת? לעצמאי הממוצע יש בין 5 ל-200 פתקים, חתיכות ניר או סטיקי נוטס על השולחן. לכאורה, על כולם כתובות מילים מאוד חשובות שאמורות להזכיר לך לעשות דברים שחשוב לעשות, אבל בפועל יש סיכוי טוב שהפתקית ששוכבת שם עם מספר טלפון עלום מאז 2021 כבר לא ממש רלוונטית. לאן אנחנו חותרים? שולחן נקי זה ראש נקי, פסח הוא חג של נקיונות, והמסקנה המתבקשת היא לקחת 10 דקות, להעיף כל מה שלא צריך מהשולחן, ולהכין תשתית לצבירת פתקים חדשים. 

4 | גלאי הוצאות

אוקי, עדיין לא המציאו מכשיר כזה, אבל זו משימה שבהחלט אפשר לתפור ידנית. אז במהלך החיפוש אחר האפיקומן, או בכל זמן פנוי אחר לאורך החג, כדאי לעשות סיבוב בבית, במייל וכמובן בתא הכפפות ברכב ולקבץ במקום אחד את כל ההוצאות שעדיין לא טיפלת בהן. למעשה, מדובר במתנה שלא מפסיקה לתת – גם תרומה לסדר בבית, גם רואה חשבון מאושר, גם כסף שחוזר אל העסק במידה ומדובר בהוצאה מוכרת, וגם אפשר סוף סוף להמשיך עם ההגדה כי האפיקומן נמצא. 

רק מזכירים: את כל ההוצאות אפשר להעלות בצורה סופר-מהירה, נוחה ודיגיטלית ישירות למערכת (למנויי Best ומעלה) זה גם מתחבר למוסר ההשכל של הסעיף הזה – תמיד תמיד לטפל בהוצאות ברגע שהן קורות. 

5 | סטוקינג על ביטוח לאומי

החברים והחברות בביטוח הלאומי יוצאים לחופשה מרוכזת במהלך החג, ועבורך זה אומר 2 דברים: אחד – אין סיכוי לקבל מהם טלפון עם הודעה על חוב לפחות עד מוצאי החג. שניים – האתר שלהם עדיין פעיל ככה שבלי צורך במגע עם בני אנוש אחרים, תוכלו להיכנס לאזור האישי שלכם ולוודא שאתם משלמים בכל חודש סכום שתואם את המציאות בעסק. 

למה זה חשוב? כי עצמאיות ועצמאים משלמים ביטוח לאומי בגובה אחוז מסוים שנגזר מרמת ההכנסה השנתית של העסק. עד כאן הכל הגיוני, אלא שכאשר נדרשים לשלם עבור השנה הקרובה, אין לנו באמת דרך לדעת כמה כסף יכניס העסק, ומדובר למעשה בהערכה. 

לכן, אם החודשים הראשונים של השנה בישרו טובות עבור העסק שלך ואם יש צפי להכנסה גבוהה יותר מכפי שהערכת, חשוב להגדיל את התשלום החודשי לביטוח לאומי ולהימנע ממסיבת הפתעה לא רצויה בסוף השנה. 

6 | בונוס: תעופה עצמית

כל מי שחי במזרח התיכון יודע – יכולת תעופה היא דבר חשוב והכרחי. לכן חשוב לקחת כמה רגעים לאורך החג ופשוט לתרגל תעופה. עצמית. לפרגן לעצמך, להתלהב מחדש מהעובדה שבנית עסק בעצמך, ששיחות עם רו״ח הם חלק מהשגרה שלך, שהתפקיד שלך בחיים הוא מנכ״ל, שלו״ז ארוחת הצהריים שלך נקבע אך ורק לפי הקיבה שלך, שיש לך כרטיסי ביקור עם השם שלך ולפעמים יוצא לך אפילו להשתמש בהם,  שאנשים משלמים לך על יכולות העל שלך ועוד. כל זה לא מובן מאליו, ולא משנה מה הקשיים שניצבו בדרך או עומדים בפניך עכשיו, זה קטן עליך, וזו לא קלישאה. 

טוב זה קצת, אבל אותנו לימדו שקלישאות לא נוצרו בלי סיבה, ואם מחובתינו לאמץ אחת או שתיים מהן, לגמרי שווה לשקול את זו שהצענו כאן 🙂

חג אוויר רגוע, החברים והחברות במורנינג.