אנחנו מודים, לא ערכנו סקר רשמי שמאשש את הטענה הזאת, אבל אם היינו צריכים להמר, קרוב ל-100% מבני האדם לא ממש נהנים לעשות עבודה כפולה. למה אנחנו משתפים אתכם בתובנה הזאת? כי Webhooks הם כלי חשוב שחוסך המון עבודה כפולה הקשורה לתקשורת בין מערכות, ולמעשה מייעל משמעותית את ניהול העסק. ועכשיו, בואו נצלול.

מה זה Webhook?

וובהוק הוא למעשה קישור (כתובת URL), שמסייע ל-2 מערכות שונות לתקשר ולהעביר ביניהן מידע בזמן אמת. המידע הזה מועבר לרוב כחלק מתהליכי אוטומציה, ובמקרים רבים הוא משמש כטריגר לביצוע אוטומטי של פעולה כלשהי במערכת שמקבלת את המידע. נשמע מורכב? אז זה כנראה בדיוק הזמן הנכון לדוגמה. 

נניח ואתם מנהלים את העסק עם morning של חשבונית ירוקה, אבל במקביל יש לכם בעסק גם מערכת CRM לניהול הלקוחות. אם תרצו ליצור סנכרון בין המערכות הללו, למשל פרטי לקוח חדש שעדכנתם ב-morning ותרצו שיעודכנו אוטומטית גם במערכת ה-CRM, תהיו חייבים להשתמש ב-Webhook. באמצעות הגדרת וובהוק מתאים, המידע שנכנס למערכת הראשונה, במקרה הזה פרטי הלקוח, יתעדכן גם בשניה.

פעולות אוטומטיות באמצעות Webhooks

כמו שציינו בפסקת הפתיחה, העברת מידע היא לא הסיבה היחידה לשימוש בוובהוקס. יצירת וובהוקס חשובה גם בתהליכים אוטומטיים מורכבים יותר בהם נדרשים טריגרים שיפעילו אוטומציות אחרות. במילים פשוטות יותר – כאשר אנחנו רוצים שפעולה שמתרחשת במערכת אחת תגרום לפעולה עוקבת שמתרחשת במערכת אחרת, נרצה להשתמש ב-Webhook. 

והנה דוגמה, בהמשך ישיר לדוגמה הקודמת: נניח ותרצו שכל לקוח שרכש מכם מוצר או שירות יקבל שיחת טלפון משירות הלקוחות בדיוק חודש לאחר הרכישה. שימוש ב-Webhook יאפשר לכם לשגר עדכון למערכת ה-CRM בכל פעם שנוצר תשלום חדש במורנינג, ובנוסף, להפעיל טריגר לביצוע פעולה. איזו פעולה? למשל יצירת תזכורת אוטומטית לחזרה ללקוח בתאריך ספציפי לטובת אנשי שירות הלקוחות.

איך יוצרים Webhooks?

יצירת webhook היא לא פעולה מורכבת במיוחד, אבל השימוש בו וההטמעה שלו דורשים ידע טכני וניסיון קודם בעבודה עם webhooks. מה שאנחנו מנסים להגיד זה שאם אין לכם רקע מתאים, לגמרי מומלץ לפנות לאנשי מקצוע, AKA מפתחים או אנשי אוטומציה, שידאגו לבצע עבורכם את ההגדרות והחיבורים המתאימים. כולל הגדרת וובהוק ויצירה שלו על ידי מערכת אחת, והטמעה שלו בקוד של המערכת השניה. מקום טוב להתחיל בו הוא קהילת האוטומציה בה תוכלו למצוא המון מידע בנושא.

Webhooks במורנינג של חשבונית ירוקה

אם אתם משתמשים במערכת שלנו לניהול העסק שלכם, אז דבר ראשון – איזה כיף, ודבר שני – גם אתם יכולים להשתמש ב-Webhooks ולהגדיר אוטומציות שונות שיופעלו במערכת אחרת בה אתם משתמשים בעסק, בהתאם לטריגרים שתבחרו. למשל – עדכון פרטי לקוח חדש או עסקה חדשה במערכת של מורנינג תוביל לעדכון אוטומטי של רשימת דיוור.
Webhooks זמינים למנויים במסלול Extra, תחת ״כלים למפתחים״ באזור ״החשבון שלי״.