על הבחירה בעצמאות, עם עינב הרשקוביץ

להמשך האזנה דרך אחת מהפלטפורמות הבאות

תקציר הפרק

הרבה פעמים אנחנו תוהים מהו הרגע הספציפי שבו נכון לפתוח עסק. לפעמים מתעסקים במחשבה הזאת חודשים, ולפעמים פשוט קמים בבוקר עם ההחלטה והולכים למס הכנסה לפתוח תיק. לכל עצמאי סיפור שונה, אבל לכולם אותן התלבטויות. אצל עינב זה קרה אחרי חופשת הלידה, כשהיא רצתה לשלב בין עבודה בתנאים שיתאימו לה לבין סיפוק והנאה מהעשיה. היא לקחה את התחומים שהיא חזקה בהם, את מה שהיא אוהבת לעשות, והפכה אותם למקצוע שלה. מה שנקרא- לקחה את הלימונדה והוסיפה לה קצת ערק.

נכון, בהתחלה זה לא היה קל. היו אתגרים, היו טעויות, היו פחדים וגם היום היא אומרת שאם תהיה לה הזדמנות מתאימה היא לא תתנגד לחזור להיות שכירה. אבל עכשיו, במקום שבו היא נמצאת, העצמאות היא הדבר שהכי נכון לה, ובדיוק על זה היא מדברת בפרק. עם טיפים, כלים ופרקטיקה שתעזור לעצמאות שלכם להיות קצת יותר פשוטה.

תמלול הפרק

עצמאים יקרים, שלום לכם. אני איתמר רועי ואתם שוב על מושג ירוק, הפודקאסט של חשבונית ירוקה. החודש מסתיים החל"ת, ואנחנו מנצלים את ההזדמנות הזאת כדי לדבר על נושא מעט יותר כללי: למה בכלל אנשים פותחים תיק במס הכנסה, עושים מנוי בחשבונית ירוקה, ונהפכים באחת לעצמאים.

מטבע הדברים, אתם כעצמאים פחות צריכים הסבר למה להפוך לעצמאי. אנחנו מודעים לזה. לכן, יש לנו הפעם שתי מטרות אחרות: גם לחדד עבורכם את הסיבה שבגללה הפכתם לעצמאים. הרבה פעמים כשקשה לנו במיוחד, אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו למה אנחנו עושים את זה. והמטרה השנייה היא שאתם תשתפו את הפרק הזה גם עם עצמאים פוטנציאליים – אלה שמסיימים בימים אלה את החל"ת, מחפשים עבודה כשכירים או מתלבטים האם להפוך לעצמאים בעצמם. שתפו איתם את הפרק הזה, ונראה מה יחשוב לאחר מכן.

עוד לפני כן, סיפור אישי. ההורים שלי, שניהם שכירים. אני לא גדלתי עם אתוס של עצמאות בבית. ההפך. עצמאי היה ועדיין בעיני ההורים שלי, עניין מפחיד, ששמור לאנשים שיכולים להרשות לעצמם להפסיד כסף ולהסתבך בחובות. עד היום זה ככה.

אחרי שהשתחררתי מהצבא, עבדתי שנים ארוכות כשכיר בשירות הציבורי. עבדתי במשרדי ממשלה בארץ ובעולם, וכשחזרתי ארצה אחרי שליחות ארוכה, עמדתי בפני שוקת שבורה. שוקת שרבים מאנשי החל"ת עומדים בפניה כרגע. חיפשתי עבודה, שלחתי קורות חיים, פה ושם התראיינתי. במשך כמה חודשים לא מצאתי שום משרה. לא כי לא הייתה, אלא כי אני הרגשתי, לא מחוסר צניעות בהכרח, שהיא, כלומר המשרה שחיפשתי, אינה מתאימה לי. רציתי להרוויח יותר כסף, רציתי לקחת יותר אחריות. בער בי רצון לייצר ולפתע הכתה בי הארה. אני יכול ואולי אין לי ברירה, אלא להיות עצמאי. החיים הכריחו אותי לצאת לעצמאות. בגלל הנסיבות, וחוסר הסיפוק, כל אלו הביאו אותי להחליט ולנסות לעשות בעצמי את מה שאני אוהב. וחשוב מזה, לנצל את הנקודות שבהן אני חזק. את הדברים שאני באמת טוב בהם.

האמנתי, ואני עדיין מאמין בזה מאוד, שאם אנחנו מבינים מה החוזקות שלנו ודבקים בהן, בלי פחד, אפשר לעשות כל דבר, אפילו להפוך בן של שכירים לעצמאי. כזה שמאמין שעצמאות יכולה בניגוד למה שחושבים, להתאים לכל אחד. זה רק עניין של החלטה, ולא, זאת ממש לא קלישאה.

זה הסיפור שלי, ואפשר עוד להאריך בו, אבל הנקודה ברורה – אל תפחדו מזה שנגמר החל"ת. תחשבו במה אתם טובים, ותזקקו לעצמכם מה חשוב לכם בחיים. אם תבינו את זה, יש סיכוי גדול שסיומו של החל"ת, יהיה גם פתיחה של דרך חדשה לחיים של עצמאות.

היום אנחנו נארח את עינב הרשקוביץ, שהיא בעלת עסק עצמאי לשירות משרד פיננסי. אנחנו נדבר איתה גם על הדרך שלה, וקצת גם על מה שהיא ממליצה לכם, להתחיל ולעשות כדי להיות עצמאים. אהלן עינב.

שלום. נעים מאוד.

מה העניינים?

אחלה. כיף פה.

גם לנו. מה עשית כשכירה?

אחרי הלימודים שלי, תוך כדי הלימודים האמת כבר עבדתי, מימנתי את לימודיי לבד בעשר אצבעותיי, מכל מיני נסיבות חיים. מלגות, עבודה, עבדתי כבר בבנקים במשרות סטודנט. ואחרי הלימודים, שסיימתי פחות או יותר, התקבלתי ל… הכשרה לניהול בנקאי בבנק הפועלים, מסלול מאוד יוקרתי. עבדתי שם כמה ש… כאילו, סיימתי את ההכשרה, עבדתי כמה שנים, הייתי מנהלת לקוחות עסקיים בבנק הפועלים בחיפה. גרנו אז בצפון.

ואחר כך עסקתי… עזבתי את הבנק באיזשהו שלב אחרי הלידה של הבכור שלי. עסקתי בתחומים משיקים, ביטוח, פיננסיים. היו כמה שנים של עצמאות בתחום אחר לגמרי, לא קשור בכלל. אבל מאוד צדדי. היו לי הריונות, לידות, שמירות הריון, פגיות, חופשות לידה. זה מה שעסקתי לפני כן בעצם.

ואז יום אחד, לפני שבע שנים נדמה לי.

כן, כמעט שבע שנים, ספטמבר 2014.

החלטת שאת עצמאית.

לא ממש החלטתי. עברנו… חזרנו לקיבוץ בו נולדתי. הייתי הרבה שנים בצפון, היה איזשהו שלב שהיינו שנה במרכז, ואז חזרנו דרומה לקיבוץ בו נולדתי. שנייה אחרי צוק איתן, שאנחנו לא בעוטף, אבל כן היה משמעותי. הייתי עם שלושה ילדים, תינוק בן עשרה חודשים, משהו כזה, ו… חיפשתי מה אני… להכניס אותו לגן, לא להכניס אותו לגן, רציתי, במה אני יעבוד. באזור הדרום המשרות לא מאוד מתגמלות, בטח לא אם את אמא שצריכה בארבע להוציא מהגן. במקרה שלי גם לא הייתה אפשרות טכנית שבן זוגי יתחלק איתי, כי הוא עובד בשוק ההון, וזה רק באזור המרכז. זאת אומרת, אין עבודה מחוץ לתל אביב, רמת גן, פתח תקווה.

אז, ככה חיפשתי את עצמי, הוא עוד היה בבית. והיה לי תיק עוסק פטור אז. ומישהי שמכירה אותי מתחום הביטוח פשוט ביקשה ממני, אולי תעזרי לי בלהתקשר ללקוחות להשלים פרטים, דברים טכניים. היא ידעה שעסקתי בביטוח בעבר בעבר, בבנקאות, ושאני יודעת את החומר המקצועי. בסוף זה לא הסתדר, ההצעה שלה, מכל מיני סיבות אפילו. אבל אז כאילו אמרתי, מה אני מחפשת עבודה – שיחפשו אותי. אני טובה בזה..

אם נעבור שבע שנים קדימה, וזה היה תהליך מן הסתם, היום אני עושה ללקוחות שלי, שהם רק עסקים, לא אנשים פרטיים, אני עושה להם את שירותי המשרד הפיננסיים, מה זה אומר – הלקוח אותו לקוח של חברת ייעוץ לצורך העניין, או לקוח אחר שהם מתכנתים, יש כל מיני סוגים אבל בגדול גולם בסופו של דבר, צריכים להוציא חשבוניות ללקוחות שלהם, לגבות את הכסף. בין שזה מיד כשלקוח משלם להם אשראי, או שזה בי טו בי, אז זה בדרך כלל שוטף, שוטף שלושים. לוודא שזה מגיע לפונקציה הנכונה, ובסוף גם לראות שזה נכנס לבנק ולהוציא קבלה. להיות בקשר עם רואה החשבון, בדרך כלל בעסקים קטנים זה לא רואה חשבון שיושב בתוך החברה, אין מנהלת חשבונות. אז לשלוח להם את כל הקבלות, הדיגיטליות תודה לאל, היום הרוב. להיות גם האיש קשר שלהם, אם חסר להם משהו, צריך לברר משהו.

בעסקים שיש להם עובדים, אז גם לקבל מהעובדים. אם זה חברת ייעוץ או מתכנתים, צריכים להגיד לי – תחייבי את לקוח חשבונית ירוקה בשמונים שעות ייעוץ, או בארבעים שעות פיתוח, ותוציאי להם חשבונית. זה החוזה שנחתם, תהיי בקשר עם מחלקת רכש, לקבל הזמנות רכש. תני להם את מה שצריך. כשעובדים מול עסקים, אז הרבה פעמים יש המון בירוקרטיה של לפתוח ספק. אז זה מה שאני עושה להם.

את מתארת פה מסלול, עבדת בבנק, היית בעתודה ניהולית של בנק, כהנה וכהנה דברים שהם באמת כאילו עבדת במוסדות, מוסדות מוסדות. כשכירה, ולא חשבת שהחיים יפגשו אותך.

היה לי תיק עוסק פטור שפתחתי, אמרתי לך, בשביל משהו שלא קשור לתחום הזה. ותמיד טענתי שאם הייתי יכולה להיות שכירה, אז הייתי בתחום הזה, פשוט אי אפשר. אבל… בדיעבד, אני לא בטוחה שאי אפשר. אפשר. כאילו, כבר לא פחדתי להיות עצמאית כי ידעתי כבר מה זה.

זה הסוויצ'? יש איזה סוויצ', אני אומר לך על עצמי, יש איזה סוויצ' שאתה עושה מלהיות שכיר להיות עצמאי, שפתאום אתה מבין וואלה. אני צו…

לא עשיתי אותו בבת אחת. היה לי עוד שלב של עוסק פטור קטן. הייתי עוד שכירה בכל מיני דברים קטנים, בין לידות, ובין שמירת הריון אחת לשנייה, ו… ואז שאותה אישה שהכירה אותי הציעה לי, וגרתי רחוק בפריפריה, ולא מצאתי משרה, אז מה היה לי להפסיד. כאילו זה היה… זה אפשר להגיד טיפשות או אומץ, אני לא יודעת, לא ממש חשבתי על זה. פשוט קפצתי למים.

נסיבות. את ממליצה את זה לאחרים? פשוט לקפוץ? בדיעבד.

תראה, העסק שלי הוא חסר סיכון. מהבחינה הזאת של זה הזמן שלי. זאת אומרת, הסיכון הוא לא להרוויח. אבל אין לי שום מלאי, אין לי קניות של ציוד יקר. זאת אומרת, מקסימום זה יצליח. כאילו, מה המקרה הכי גרוע? אז חודשיים לא הרווחתי, אז גם אם לא הייתי מוצאת עבודה לא הייתי מרוויחה. זה לא… אין פה… אז כן, לא היה לי…

אני גם לא בנאדם של פחד. אני לא יודעת איך אחרים. אני עברתי דירות ועברתי אזורי מחייה בחיים, שחברות שלי היו אומרות לי… איך את ככה עוברת מחיפה, חוזרת לקיבוץ שלך בדרום אחרי שגרת תשע שנים בחיפה. לא יודעת, אין בי פחד ואולי זה קצת טיפשות, כי יש דברים שלא הלכו כמו שרציתי.

אבל זה, אני לא יודעת אם אני ממליצה. זה צריך להיות באופי שלך. אם אתה בנאדם, או את, את אדם זורמת עם נסיבות החיים, וגם בחיים האישיים שלך זה ככה, אז כן. תזרמי עם זה. כאילו, קפצי למים, ולכי על זה. כאילו, באמת, הטכניקה של מה הכי גרוע יקרה, היא לי היא עזרה. בהרבה דברים.

מה היו חבלי הלידה שלך בהתחלה?

להבין מה אני באמת רוצה לעשות, זאת אומרת הרבה פעמים היו לי לקוחות שלקחתי מצורך כלכלי, ו… שנאתי לעשות את מה שהם היו צריכים. והתחייבתי אליו. וידעתי לעשות אותו, זאת אומרת לא שלא ידעתי. אבל פשוט לא אהבתי. אז לסיים מערכת יחסים עם לקוח זה לא דבר נחמד. צריך גם ללמוד איך לעשות את זה. המ… זה היה… זה עדיין אתגר. זה לא נגמר, זאת אומרת…

הדיוק של ה…

אני כבר הגעתי לשלב שהדיוק נעשה עוד לפני שהוא הופך ללקוח. למדתי בדרך הקשה שחייבים לא להילחץ שפתאום יש חודש גרוע, אני חייבת לקוח. כי אצלי לקוח, אמרתי לך, יש לי לקוחות של שבע שנים, שלוש שנים, ארבע שנים, זה ריטיינרים בדרך כלל. זה… לקחתי לקוח, תמחרתי אותו לא נכון, או ש… או… שסתם זה עבודה שאני לא אוהבת, זה ישפיע על כל העסק שלי. זה ישפיע גם על לקוחות אחרים, כי אני לא אוהב לעשות משהו אחד, אז אני אהיה בלחץ זמן, ו… אז והיום האתגר היה פשוט לזהות לקוח שנכון לי, לא לפחד להגיד לא, ולהפנות. אני מפנה לקולגות פשוט.

אמרת לי בשיחה המוקדמת שלנו משפט יפה שקצת הפתיע אותי. הייתי חוזרת להיות שכירה, אבל אף אחד לא יכול לתת לי את מה שאני…

נכון.

גם עושה, וגם…

אני לא יודעת אם אף אחד, אולי בעתיד כן. אם מישהו ייתן, לא שוללת. תראה, אף אחד לא, כיום אני עוד לא במצב…

זה מדהים, אני מציין את זה בכוונה, כדי שאנשים שמקשיבים לנו יבינו שהגמישות המחשבתית, החוסר קיבעון הזה מה שאת מתארת פה, גם שהתחלת וזרמת לתוך העצמאות וגם, את אומרת אין לי שום (_). אם יהיה משהו שיעניין אותי ויהיה מספק גם כלכלית וגם מקצועית, אני אחזור להיות שכירה. אין לי איזה אגו…

כן. תראה, אני מאוד אוהבת את ה… זה לא רק גמישות בשעות, זה באמת, יש המון חסרונות בלהיות עצמאים. כולנו מכירים אותם, שמענו אותם, הכול טוב ויפה. אבל היתרון הגדול מבחינתי, שאני תמיד אומרת את זה גם לקולגות עצמאים וזה, אני בוחרת במה לעבוד, ועם מי לעבוד, ובאיזה תנאים לעבוד. נכון, יש אילוצים כלכליים, אילוצים מקצועיים, הכול טוב ויפה. אבל אני לא חייבת לעבוד עם אף אחד שלא בא לי בטוב, עם אף תחום שלא בא לי בטוב. אני…

זה לא אומר שאם מישהו יציע לי את המגוון הזה, או בעתיד ישתנה לי הרצונות, אני לא ארצה להיות שכירה. אני לא רואה שום דבר רע בלהיות שכיר. זה לא חתונה קתולית. אתה יכול להיות עצמאי חמש עשר שנים, ולחזור. או להפך. אתה יכול להיות עכשיו שכיר ולהיות איזה עצמאי קטן, ובסוף להגדיל את זה. לראות אם זה מתאים לך. כאילו, פשוט תקפוץ למים.

ניתן טיפים?

אחלה.

טיפ ראשון.

כשפותחים עסק – לוגו, גרפיקה, זה נחמד. אבל זה לא חשוב. לא שווה בעיניי להשקיע בזה, לא את האנרגיות שלכם, לא את הכסף שלכם. במיוחד שסביר להניח שתוך שנתיים העסק שלכם יהיה ממוקד בדברים אחרים לגמרי, ואז פשוט זרקתם כסף. זה כן חשוב ברגע שאתם כבר יותר ממוקדים, תעשו אתר כמו שצריך, תעשו לוגו. אבל לא מיד. הרבה עצמאים פשוט נכנסים ומתמקדים בלוגו הזה כאילו זה הדבר הכי חשוב. תעבדו. תעשו, קודם כל.

אז זה הטיפ הראשון – קודם כל, לא לבזבז כסף על דברים שלא מכניסים כסף עכשיו.

בדיוק.

נכון? זה ה… תתמקדו בלהביא עבודה.

כן, הלוגו לא יביא לכם עבודה. הוא חשוב, אבל בהמשך.

בהמשך. הטיפ השני?

אני בתחום הכספים, יש לי השכלה, אני עושה את זה לאחרים, אני לא מנהלת חשבונות אבל אני עושה את זה. אני לא זזה בלי יועצת מס ורואת חשבון. אתם יכולים גם רואה חשבון ויועץ מס גבר…

וכל זאת למה?

כי המחיר של הטעות הוא גדול מדי. אני לא מקצוענית, אני יודעת. יש לי נגיעה. בוא ניתן למקצוענים לעשות את שלהם, כמו שאני לא יודעת מה, לא אבנה את הבית שלי בעצמי, כי אני עלולה לעשות טעויות שיעלו לי בחיי אדם אולי, או… פה זה בכסף. אין סיבה שלא. זה לא הרבה כסף, זה הוצאה מוכרת.

הרואה חשבון, או יועצת מס שלכם, אם הם טובים, ותמצאו טובים, לא כל אחד, לא לפי המחיר, הם נכס. הם יעזרו לכם, הם יחסכו לכם כסף, הם יעזרו לכם בכל כך הרבה דברים, שזה פשוט, בעיניי לא נכון לעבוד בלי. לא חייבים מהתחלה בהיקף גדול והכול, אבל שיהיה לכם מישהו ש…

זה הטיפ השני, תיקחו אנשי מקצוע. עינב הרשקוביץ, תודה רבה. היה תענוג לשוחח איתך.

בכיף. תודה.