אם יש לכם נטייה לדחות דברים עד שאתם בסטרס או שכבר מאוחר מדי, ואם כמה מהתשובות הקבועות שלכם זה "עוד מעט" ו "מחר", אז אנחנו כאן כדי  לעזור לקדם את "אחר כך", לעכשיו. 

אספנו עבורכם כמה תובנות מעניינות על דחיינות וכמובן, גם  טקטיקות מנצחות להתמודד איתה להשלים משימות קטנות וגדולות, בלי לבזבז יותר מדי זמן ואנרגיה. אז למה לחלום בהקיץ זה דווקא טוב, מה הקשר לעגבניות ואיך חשבונית דיגיטלית תעזור לכם? על כך במאמר הבא.

כדי להתחיל, דמיינו את הסוף

השלב הראשון בגיוס מוטיבציה והתגברות על דחיינות, הוא לתת לעצמכם הצצה לעתיד. שם כבר סיימתם את כל המשימות, הגעתם ליעד ואתם יושבים רגל על רגל.

אם זה נשמע לכם כמו לחלום בהקיץ, אתם צודקים. אבל יש לזה מטרה טובה! אם תדמיינו את הרגע שהשלמתם הכל ואתם מרגישים על גג העולם, המוטיבציה שלכם תעלה והמוח יסתנכרן עם המטרות שלכם.

מנפו את כל מה שדיגיטלי

אימוץ אוטומטיות ופתרונות דיגיטליים הוא מענה מודרני לדחיינות, במיוחד בכל מה שקשור לניהול עסקי-פיננסי.קחו לדוגמה שירות של חשבונית דיגיטלית, כמו חשבונית ירוקה – morning. הנוחות בהפקת חשבוניות אונליין ושליחה שלהן אל הלקוחות בקליק אחד, הופך מטלה שהרגישה מעייפת לכזאת שלא לוקחת לכם שניה אחת מיותרת, ושוברת מחסומים מנטליים שהפריעו לכם לעבוד ועודדו את הדחיינות. 

עם חשבונית דיגיטלית ושאר כלי אוטומציה (למשל, בפרסום קמפיינים ברשתות חברתיות, או שליחת ניוזלטרים ללקוחות), הלו"ז נשאר מתוקתק ואתם לא צריכים לעקוב אחריו כל הזמן – מה שמפנה לכם מספיק זמן להיבטים אחרים בעסק שלא כדאי שתדחו אותם.

שימוש בחשבונית דיגיטלית הוא בעצם השילוב האידיאלי בין יצירת זרימת עבודה, לבין התמודדות עם ההיבטים הפסיכולוגיים של דחיינות. הוא מאפשר להפוך פעולות לשגרתיות ופשוטות וזה ניצחון קטן אך חשוב במאבק שלכם נגד דחיינות.

הפכו את ההר לגבעות קטנות

הניסיון להתגבר על הדחיינות יכול להיות מתיש וסיזיפי, קצת כמו ניסיון לטפס על הר. עם זאת, אם תציבו לעצמכם יעדים קטנים וברי השגה, ההר יהפוך לגבעות קטנות שאותן קל לכבוש.

נניח למשל שיש לכם עסק להכנת קאפקייקס ואתם צריכים להכין רשימת קניות שבועית. אם אתם מרגישים שזה גדול עליכם ובגלל זה הרשימה מתעכבת והעסק עלול להיפגע, פרקו את המשימות לגורמים:

1.  לבדוק במזווה מה יש במלאי.

2.  להכין מיני רשימה רק של חומרי גלם יבשים.

3.  להכין מיני רשימה רק של חומרי גלם רטובים.

4.  להכין מיני רשימה של הקישוטים.

5.  לשלוח מיילים לספקים.

וכן הלאה. השיטה הזו גם מאפשר לכם לעקוב ביעילות אחרי ההתקדמות שלכם, מה שהופך את כל המשימה להרבה פחות מאיימת, ומעניק לכם נצחונות קטנים בדרך.

טכניקת פומודורו

פומודורו היא המילה האיטלקית לעגבנייה. השיטה נקראת כך בהשראת טיימר בצורת עגבנייה. המכשיר הזה משמש בדרך כלל לתזמון משימות בזמן בישול, אך היה גם זה שהוביל  פרנצ'סקו סירילו לפתח שיטת ניהול זמן, אי שם בסוף שנות ה-80.

הטכניקה מבוססת על עבודה בפרצים קצרים וממוקדים (פומודורוס) הנמשכים 25 דקות ואחריהם הפסקה של 5 דקות וחוזר חלילה.המרווחים האלו מגבירים את הפרובוקטיביות ושומרים על פוקוס, בלי שתרגישו מוצפים או מרוקנים מאנרגיה. 25 דקות הן טווח זמן שקל להתחייב אליו ולשמור על ריכוז. ברגע שהטיימר מצלצל זה הזמן להתמתח, להכין כוס קפה, לנשום קצת אוויר וכדומה.

עוד יתרון של הטכניקה הזו היא הגמישות שלה. אם משימה דורשת יותר מ 25 דקות, פשוט משרשרים כמה עגבניות יחד, עם הפסקות קצרות ביניהן. שיטת פומודורו מאפשרת להשלים משימות, להעריך טוב יותר כמה זמן ייקחו משימות עתידיות ולנהל את האנרגיות טוב יותר.

צ'פרו את עצמכם על כל הישג

שיטה נוספת להתגבר על דחיינות היא לפנק את עצמכם עם משהו קטן בכל פעם שאתם משלימים משימה. זה יכול להיות כל דבר שמשמח או מרגיע אתכם: דובון גומי, קוביית שוקולד, צפייה בפרק של סדרה אהובה, קריאת פרק בספר, הרמת משקולות ועוד.

השיטה הזו גם מעודדת התחלה וסיום של משימות וגם מחזקת אצלכם התנהגות פרודוקטיבית. היא גמישה, מאפשרת התאמה אישית ומעוררת מוטיבציה, הודות לפירוק למשימות קטנות. בנוסף, היא הופכת התהליך לפחות מרתיע כי היא מבטיחה הנאה קטנה בכל שלב של הדרך.

סלקו את כל מסיחי הדעת

זה הזמן להעביר את הטלפון למצב טיסה, או אפילו לכבות אותו לגמרי. אם משאירים אותו דלוק, אפשר לבחור מאילו אפליקציות לקבל התראות ועדיף לבטל את האפשרות הזו בכמה שיותר מהן.

אחרי שתסיימו עם הטלפון, עברו למחשב. סגרו בקליק זריז את כל הלשוניות שלא קשורות למה שאתם עושים. אם אתם חושבים שלא תעמדו בפיתוי,, תמיד תוכלו להתקין  חוסם אתרים שמונע מכם לגלוש באתרים מסוימים בזמנים שאתם מגדרים מראש.

אחרי שטיפלתם במרחב הדיגיטלי, סדרו את המרחב הפיזי וארגנו את פינת העבודה שלכם כך שתכיל כמה שפחות מסיחי דעת וכמה שיותר אלמנטים התורמים לפרודוקטיביות.

שתפו אחרים במשימות שלכם

ברגע שתשתפו מישהו במחויבות שלכם, תהיה לכם יותר אחריות לסיים את המשימות. בעצם, אתם מוסיפים לציפייה שלכם מעצמכם גם ציפייה חיצונית ואי הרצון  לאכזב  מישהו, הופכת למניע שלכם.

המישהו הזה יכול להיות הבסטי, קולגה, היועץ העסקי שלכם או אימא. המפתח להצלחת הטריק הוא לבחור מישהו תומך, יציב ושידע להחזיר אתכם למסלול אם צריך. בנוסף, המישהו או מישהי יכולים להציע עוד נקודת מבט, לחגוג אתכם ניצחונות קטנים וגם קצת לנג'ס כדי לגרום לדברים לקרות – הכל כדי לדחוף אתכם לקו הסיום.

עכשיו נצחו את הדחיינות ללא דיחוי

עכשיו כשאתם מצוידים בארגז כלים משמעותי מאוד למלחמה בדחיינות, פשוט תתחילו.

הפיקו חשבונית דיגיטלית, השתמשו באוטומציות, שתפו במטרות שלכם ואפילו השתמשו בטיימר בצורת עגבנייה אם צריך – העיקר שתשיגו את המטרות שלכם, תוך זמן סביר ועם הנאה מהתהליך ומהתוצאות.