גם לעוסק פטור הקטן ביותר יש הוצאות. גם אם אתם עובדים לגמרי לבד, מנהלים את היומן לגמרי בעצמכם ואפילו על האינטרנט השכנים משלמים, ישנן הוצאות שיכול להיות  לא הכרתם את החשיבות שלהן, אבל הן בהחלט מוכרות על ידי מס הכנסה. אז מה זה בכלל הוצאות מוכרות ומה סוגי ההוצאות שנכנסות לקטגוריה הזאת? בואו נכיר אותן.

מה הן הוצאות מוכרות?

לפי סעיף 17 לפקודת מס הכנסה,  הוצאה מוכרת היא הוצאה שבוצעה במסגרת הפעילות העסקית של העסק למטרת רווח. המונח "מוכרת" מתייחס לכך שמס הכנסה מכיר בה כהוצאה שניתן לנכות בעת חישוב המס שעליו לשלם. 

כיצד לזהות הוצאה מוכרת?

בגדול, כל הוצאה שנועדה לסייע לעסק להרוויח, היא הוצאה מוכרת. זה אומר שכדי שמס הכנסה יכיר בהוצאה הזו, היא חייבת לצאת על מנת לייצר הכנסה. לדוגמה, רכישת ציוד עבור סטודיו, רכישת בדים עבור מעצב/ת אופנה, צילומי תדמית לשחקן, פרסום ושיווק, ייעוץ פיננסי כמו רואה חשבון, מנהל חשבונות ויעוץ מס, וכן הפקדות לפנסיה, קופות גמל וקרן השתלמות עד לתקרה הקבועה בחוק, וכיו"ב. 

מתי הוצאה לא מוכרת?

כשהיא לא תורמת לרווחיות העסק ואין לה שום קשר ישיר לעיסוק או לניהול העסק, זו כנראה הוצאה לא מוכרת. ישנן הוצאות מיוחדות שכן יוגדרו כהוצאות מוכרות, או הוצאות חלקיות, כגון דמי שכירות עבור הנכס בו מתנהל העסק, טיסה חד פעמית לחו"ל כחלק מפעילות העסק, רכב, חשבונות חשמל, מים וכדומה בעסק המנוהל בבית, הוצאות משרד וכו'. ניתן לקרוא על כך בהרחבה בסעיפים 18 עד 27 ובסעיף 31 לפקודת מס הכנסה. 

הנה כמה דוגמאות להוצאות לא מוכרות:

  • הוצאות בית (חשמל – מוכרת חלקית אם העסק מנוהל בבית, מים, ארנונה גז וכו'). 
  • הוצאות פרטיות (בילויים, מסעדות, מתנות, תחביבים, מזון וכו'). 
  • הוצאות לצורך הגעה למקום העבודה וחזרה ממנו. 
  • הוצאות לטיפול בילד או טיפול באדם אחר או השגחה עליו.

תיעוד ודיווח על הוצאות מוכרות

בגדול עליכם לנהל מעקב אחר ההוצאות לכל אורך השנה, אבל הדיווח עליהן מתבצע רק פעם בשנה – בעת הגשת דוח שנתי לעוסק פטור, ויש לצרף אותן כאסמכתא. 

בתור התחלה חשוב לשמור את כל הקבלות והחשבוניות הרלוונטיות של העסק במקום ייעודי, כך שתוכלו לחזור אליהן בעת הצורך. 

מומלץ למיין אותן לפי תחום ההוצאה: הוצאות רכב/נסיעות, חשבונות, מנויים, ציוד, הפרשות, ייעוץ, תוכנות, וכו'. , זה לא חובה בשלב הזה, אבל זה יקל עליכם כשתגיעו לשלב דוח רווח והפסד לעוסק פטור.  

הדיווח על ההוצאות מתבצע במקביל לדיווח על הכנסות העסק. סכום ההוצאות המוכרות על ידי מס הכנסה יופחת מסך ההכנסות, וכך יקטין את שורת הרווח הסופית של העסק, את דרגת המס ומכאן את חבות המס השנתית שלו.  

הטבות מס ויתרונות לעוסק פטור

כפי שהסברנו בסעיף הקודם, ככל שיהיו לעוסק יותר הוצאות מוכרות, כך הן יקטינו את שורת הרווח הסופית של העסק, שקובעת את גובה ומדרגת המס לפיה צריך לשלם, ככל שהרווחים נמוכים יותר כך גובה  המס המשולם נמוך יותר. 

חוץ מזה, לניהול הוצאות עבור עוסק פטור יש עוד יתרון ברור: עוסק פטור לא רשאי לקזז מע"מ תשומות (או בשפת העם – להתקזז על המע״מ), ולכן ההוצאות שלו מוכרות בסכומן המלא, לעומת עוסק מורשה שעליו לקזז את המע"מ ולהעביר לרשות המסים רק את סכום ההוצאות לאחר הניכוי. 

לדוגמה: עוסק פטור שילם על ייעוץ סכום של 1,000 ש"ח – הוא רשאי להחסיר את מלוא הסכום מההכנסה שלו, מאחר וזוהי הוצאה מוכרת למס הכנסה. הוצאות כאלו יקטינו את שורת הרווח של העסק בעת הדיווח, ובכך העסק ידרש לשלם סכומים נמוכים יותר למס הכנסה. 

עוסק מורשה במקרה כזה, יצטרך לנכות 17% מע"מ מהסכום הזה, ולדווח למס הכנסה רק על 830 ש"ח, שהם סכום הבסיס ללא המע"מ, ובכך הוצאה ששניהם שילמו את אותו הסכום עליה, מוכרת בסכום נמוך יותר, מה שמשאיר את העוסק המורשה עם שורת רווח גבוהה יותר, וכך הוא נדרש לשלם יותר למס הכנסה. 

רשימת הוצאות מוכרות נפוצות לעוסק פטור


סוג ההוצאה

מוכרת? 

אחזקת משרד
כן

ארנונה
כן
ארוחות עסקיותלא

אינטרנט
כן

אחזקת מחשב
כן

אימון עסקי
כן

אירוח אורח מחו״ל
כן

אחסון אתר אינטרנט/בניית אתר אינטרנט
כן
ביטוח לעסקכן

ביגוד מקצועי
תלוי בסוג העסק

ביקורת חשבונות
כן

דלק + הוצאות רכב
חלקית

הדפסות
כן

הובלות ומשלוחים/שליחויות
כן

הנהלת חשבונות
כן

השתלמות מקצועית
כן
חניהכן
חשמל
כן (או חלקית עבור עסק המנוהל מהבית)
טלפון ניידחלקית
טלפון עסקיכן
יחסי ציבור ופרסום כן
ייעוץ מקצועיכן
כיבוד קלחלקית
מוניותכן
משכורות לעובדים עם חשבוניתכן
משפטיותכן
משרדיותכן
נסיעות לחו״לחלקית
סחורהכן
ספרות מקצועיתכן
עמלות לסוכניםכן
עמלות בבנק – בחשבון עסקי בלבדכן
שכירות למשרדכן
שכירות למחסןכן
תיקוני רכבחלקית
תיקונים במשרדכן

חשוב לזכור שזה לא סיבה לצאת למסע קניות משולח רסן. גם אם הנושא מאיר את ההוצאות באור קצת יותר חיובי משחשבתם, זה רק אומר שכל הוצאה עסקית מעתה והלאה היא חלק בלתי נפרד מניהול העסק, ועם מורנינג של חשבונית ירוקה גם תוכלו לנהל את המעקב על ההוצאות הללו בקלות של לחיצת כפתור, באמצעות צילום פשוט מהטלפון הנייד והעלאה ישירות למערכת, וכן, גם העלות של השירות הזה היא הוצאה מוכרת למס הכנסה.