לכבוד יום האהבה החלטנו לדבר על אהבה קצת אחרת, כזו שבין עסק לבעליו. אנחנו לא מדברים על אהבה עצמית, אלא פשוט על קבלה עצמית (ווינק ווינק), כזאת שרלוונטית לכל השנה ולכל העצמאים באשר הם.
בניגוד למה ששמה אולי מרמז, קבלה עצמית היא לא דבר פסיבי – זו גישה אקטיבית לחיים שיוצרת  בהירות, למידה והשלמה עם מי ומה שאתם, כאנשים וכבעלי עסק. תהיו טובים אל עצמכם ותמשיכו לקרוא.

קבלה עצמית או הערכה עצמית?

הערכה עצמית נמדדת באיך אנחנו תופסים את עצמנו מול אחרים, ותלויה בגורמים חיצוניים כמו חתימה על עסקה גדולה, הישגים בספורט, או במערכות יחסים. כמו שאנחנו עוברים שינויים, גם מדד ההערכה העצמית שלנו משתנה. לעומת זאת, קבלה עצמית היא יציבה ומגיעה ללא תנאים ובלי אותיות קטנות – אנחנו מקבלים את עצמנו למרות הפגמים, מבינים מה היכולות שלנו ומודעים למגבלות שלנו.

כישלון אבל חרוץ

ג'יימס דייסון, ששמו מסגיר את הפלא שהמציא, הכין 5,127 גרסאות של שואבי אבק לפני שעלה על השיטה. או במילים שלו: "היו לי 5,126 כישלונות, אבל למדתי מכל אחד מהם, אז לא היה אכפת לי להיכשל". הבונוס הנהדר של קבלה עצמית הוא היכולת להסתכל על הדברים בצורה נייטרלית – בלי שיפוטיות והלקאה עצמית. ניקח כאן סיכון עם מילים גדולות, אבל אפשר להגיד שבכל רגע נתון אנחנו או מתרגלים קבלה עצמית או שופטים את עצמנו. ואם מציגים את זה ככה, לא ברור באיזה צד של המשוואה כדאי להיות?

אסור להשוות

תחרות יכולה להיות בריאה, מפרה ובאופן כללי, טובה לעסקים, והיא יכולה להיות גם משהו שמכרסם בנו- סוג של מראה שאנחנו מציבים לעצמנו ובה לא משתקפת העשייה המהממת שלנו אלא הדברים שאחרים עשו. אבל אז אנחנו נזכרים בקבלה העצמית שמאפשרת לנו לקחת חמצן ולהתמקד במה שחשוב – הדרך שנכונה לנו לעשות דברים. כלומר, התחרות קיימת אבל היא לא מאיימת, לא מטלטלת ובעיקר, לא מפריעה לנו לעשות את הדבר שלנו. לסיכום: אומרים "לא" להשוואה ששמה אתכם ואת העסק במקום פסיבי, שמגיב למה שנעשה, ו"כן" לעשייה והובלת מהלכים.

קבלה עם קבלות

גם כשאנחנו לא עסוקים בעבודה עצמה, החיים העצמאיים רצופים של החלטות קטנות וגדולות (והנה התשובה שלכם לכל מי שאומר שאנחנו כל היום רק יושבים בבתי קפה!) ופה, קבלה עצמית יכולה להרים אותנו בסיטואציות השונות. למשל, שיחה עם לקוח על עבודה שלא הצליחה תשאר עניינית ולא תגרר למקומות של אגו. היא גם לא תגרום לנו לשקוע ולא תבאס לנו את השעתיים הקרובות.
היא תאפשר לנו להקשיב לתחושות הבטן שלנו – שהיא ריכוז ותמצית הדברים שלמדנו כעצאמים והדרך שלנו לומר לעצמנו שהפרויקט הזה לא בשבילנו או המחיר הזה לא נכון לנו. 

ומפה, נאחל לכם השלמה וקבלה עצמית. אמנם לא נולדים איתה, אבל ברגע שתופסים את הקטע זה קורה – הכל מרגיש טבעי ודבר מוביל באופן נכון לדבר הבא.