כפי שכולם יודעים, מיסים הם הבסיס לפעילותה הכלכלית של המדינה: המס שהיא גובה מאיתנו, עצמאים, שכירים, חברות וכו׳ מגיע לקופה הציבורית, ובעזרתו יכולה להמדינה להתנהל באופן שוטף. ישנם לא מעט גורמים שמנסים ״להעלים״ מיסים, כלומר לשלם פחות מס על פעילותם, והם עושים זאת בין היתר בעזרת חשבונית פיקטיבית. מה זה בעצם, ולמה ממש לא כדאי לכם להסתבך בסיפור כזה? כל התשובות כאן.

אז מה זה בעצם חשבונית פיקטיבית?

חשבונית פיקטיבית היא חשבונית תמימה לכאורה, שנראית כמו כל חשבונית באשר היא – אלא שהיא לא מעידה על עסקה שהתרחשה באמת, או לחילופין, מעידה על עסקה שקרתה במציאות, אבל הסכום המופיע בה אינו תואם את הכסף שהועבר בפועל. חשוב לציין שחשבוניות פיקטיביות יכולות להיות מופקות גם בתמימות, בשל טעות ברישום (למשל של הסכום או של התאריך), אך זהו המקרה הפשוט. המקרה המורכב הוא הפקת חשבונית כזו בכוונה: מהלך כזה נתפס בעיני הרשויות כפעולה חמורה ביותר המנוגדת לחוק. 

בשורה התחתונה, חשבונית פיקטיבית למעשה גורמת לכך ששני הצדדים בעסקה עושים כסף על חשבון המדינה: מצד אחד המשלם שמדווח על סכום כסף שלכאורה הוציא מכיסו, סכום שנחשב להוצאה מוכרת ולכן מקוזז מהיקף המס שעליו לשלם; ומצד שני, מקבל הכסף שמדווח על המע"מ ששילם כביכול כחלק מהעסקה, ומקבל עליו החזר מהמדינה. כלומר שני הצדדים מרוויחים, משום שדיווחו באופן פיקטיבי על פעולה שעשו ויקבלו, שלא בצדק, כספים לכיסם – או יחסכו תשלום מס.

איך נוצרת חשבונית פיקטיבית וכיצד ניתן לזהות אותה?

נניח את זה על השולחן כבר עכשיו, כדי למנוע אי־הבנות: המטרה של הדברים שנכתוב כאן למטה אינה להדריך אתכם כיצד להפיק חשבוניות פיקטיביות, אלא להפך. המטרה היא לסייע לכם לזהות מקרים של הפקת חשבוניות פיקטיביות, כדי שתוכלו להימנע ממעורבות בעניין כזה, שיכול להיות מורכב ומסובך מאוד עבורכם, כפי שנסביר בהמשך.

אם כן, כיצד אותם מעלימי מס מנפיקים חשבוניות פיקטיביות? ישנן כמה דרכים לעשות זאת:

  • הפקת חשבונית על עסקה שלא באמת בוצעה: במקרה כזה שני הצדדים מודעים להפקת החשבונית הפיקטיבית, ומשתפים פעולה כדי לייצר את העסקה הפיקטיבית וליהנות, כל אחד בדרכו, מהעלמת המס.
  • ניפוח של הסכום המופיע בחשבונית: נניח ובוצעה עסקה בהיקף של 1,000 שקלים, אך בחשבונית נכתב הסכום 10,000 שקלים (המשלם חוסך מיסים בזכות הוצאה מוכרת, המקבל מרוויח החזרה מע״מ). 
  • רישום חשבונית על שם חברת קש או על שם חברה שלא קיימת באמת, כך שלכאורה בוצעה עסקה, מבלי שזו נעשתה בכלל.
  • ביצוע העסקה, אך רישום שמות אחרים משמות המעורבים בפועל. כלומר אחד הצדדים (או שניהם) אינו מופיע על החשבונית למרות שביצע את העסקה, והמס ״נופל״ על חברה אחרת. ישנם שיקולים שונים שגורמים למפיקים לעשות זאת, בידיעה שמישהו בתמונה מרוויח מכך.

מה יכול לקרות למי שנתפס מפיק חשבונית פיקטיבית?

תחילה נציין שאם רשויות המס חושדות בכם כמי שמפיקים חשבוניות פיקטיביות – אתם לרוב לא תדעו מכך בהתחלה. החקירה תהיה חקירה סמויה, וייתכן שבמשך תקופה תמשיכו להפיק חשבוניות כאלו בלי לדעת שנאספות ראיות סביבכם.

אחרי ששמנו את זה על השולחן, נגיד מפורשות: הפקת חשבונית פיקטיבית (אם נעשתה שלא בתום לב, כמובן), היא עבירה פלילית. הרשויות רואות צעד כזה בחומרה רבה, ובצדק, שכן מדובר במניעת כסף מהקופה הציבורית – כלומר מכל אחד ואחד מאיתנו. אפשר גם להגיד שמדובר בגניבה, ולכן הרשויות לא עוברות על כך בשתיקה: אדם שנתפס כמעלים מס יכול להיקנס בסכומי כסף גדולים מאוד, ובהתאם לגובה ההעלמה ולחומרת הנסיבות, גם לבלות זמן ממושך בין כותלי הכלא.

כעת, כשסוגי החשבוניות הפיקטיביות מובנים לנו יותר, נחזור ונזכיר – הפקת חשבונית פיקטיבית מכל סוג שהוא מהווה עבירה פלילית לכל דבר ועניין.

איך נמנעים מהסיפור הלא נעים הזה?

כפי שכולנו יודעים, אי־ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש – ואי הידיעה לגבי שימוש בחשבונית פיקטיבית (כלומר העובדה שהייתם בעצמכם צד בעסקה שכוללת חשבונית כזו) לא בהכרח תמנע מכם להפוך לחלק מההליך הפלילי.

לכן חשוב מאוד לבדוק ולוודא היטב את פרטיה של כל עסקה בה אתם שותפים, ולבחון מול מי אתם עומדים. אם תוודאו שהחברה שמולכם היא חברה אמיתית וחוקית, ותוכיחו זאת בפני הרשויות במקרה של עסקה חשודה, החשדות נגדכם יפחתו משמעותית ואף ייעלמו: את הבדיקות שלכם אתם עשיתם, את החובה שלכם ביצעתם.

הבדיקות המדוברות כוללות, בין היתר, בדיקה לגבי אישור ניהול ספרים וניכוי מס במקור של העסק שמולו אתם מתנהלים; בדיקת מסמכי ההתאגדות; בקשת צ'ק לדוגמה; קבלת תעודת חברה או תעודת עוסק; הפקת דו"ח רשם החברות; פגישה פנים אל פנים עם אנשי החברה/העסק; קבלת אישור מרואה החשבון של החברה ועוד, כמובן, תלוי בסיטואציה ומול מי אתם עומדים.

גם חשבונית דיגיטלית תעזור

דרך נוספת להימנע ממקרה כזה, או לכל הפחות להפחית את הסיכוי למעורבות בעסקה עם חשבונית פיקטיבית, היא שימוש במערכת ניהול עסק דיגיטלית כמו מורנינג של חשבונית ירוקה ולהפיק באמצעותה קבלות וחשבוניות.ניהול עסק בדיגיטל עם מורנינג הוא למעשה עוד ״חותמת כשרות״ עבור עסקים.

מדוע? משום שזו אינדיקציה לכך שהעסק עובד עם חשבוניות מאושרות על ידי רשות המיסים. החשבוניות הללו מתועדות, כך שכל חשבונית דיגיטלית שתוצא מצד העסק שמולו אתם מתנהלים, היא חשבונית שאפשר להתחקות אחריה ולבדיוק פרטים על אודותיה – גם אם לא על ידיכם, בהחלט על ידי רשויות המס עצמן. בדרך הזו אתם מבטיחים לעצמכם שקט, ומקטינים משמעותית את האפשרות להתנהלות מול מי שמוציא חשבונית פיקטיבית כדי להעלים מס.

אנו מאחלים לכם הצלחה רבה עם החשבוניות (החוקיות) שלכם, עצמאים יקרים!