מכירים את המשפט "אי ידיעת החוק אינה פוטרת מעונש"? כנראה שעבור חשבוניות מס פיקטיביות, חשבוניות המופקות על עסקאות שמעולם לא קרו (ובחלק מהפעמים גם במטרה להונות את רשויות המס) – הדבר נכון שבעתיים. אז מהן אותן חשבוניות פיקטיביות? כיצד נמנעים מלהפיק אותן בטעות? ומה קורה אם בכל זאת בחרתם לנסות ביודעין את הקונספט המפוקפק?

נתחיל מקצת רקע. כמעט כל העצמאים יודעים שעל מנת לתעד עסקאות שהם ביצעו, יש להפיק חשבוניות מס. הדבר נכון לכל העצמאים חוץ מבעלי עסק פטור ממס שנדרשים להפיק רק קבלות.

החשבוניות שהפקתם מסודרות ונרשמות במערכת ניהול החשבונות של העסק שלכם ובעצם מהוות אישור עבור מס ההכנסה והמע"מ לגבי קיזוזים (עבור הוצאות) והחזרי מע"מ פוטנציאלים המגיעים לכם.

כל עסק ללא יוצא מן הכלל מחויב על פי החוק להגיש את כלל החשבוניות שלו לרשויות המס – בין אם זה בעבור שירות, מוצר או נכס, ובין אם התשלום התקבל במזומן, בצ'ק או באמצעות סליקה. לעיתים, רשויות המס גם מבצעות ביקורות בעסקים כדי לוודא שהניהול החשבונאי תקין. 

מה זה חשבונית פיקטיבית? 

החשבוניות הפיקטיביות מאפשרות למי שמפיק אותן ליהנות מכל אותם קיזוזים, החזרי מע"מ, והטבות מס מבלי לבצע באמת את העסקאות שבגינן הן הופקו, ובמילים אחרות – הונאה של רשויות המס. הוצאת חשבונית פיקטיבית משמעותה עבירת מס לכל דבר ועניין. עבירה פלילית שהעונש עליה נע בין קנס כספי ועד למאסר בפועל. לא נעים, לא מומלץ.

אף על פי כן, לעיתים נוצר מצב בו בעל עסק יוציא חשבונית פיקטיבית בטעות או מבלי להתכוון לכך. כולנו טועים מדי פעם ואנחנו פה כדי להבהיר את נושא החשבוניות הפיקטיביות ולמנוע טעויות שכאלה ככל הניתן.

חשבוניות פיקטיביות – עונשים אמיתיים

נבחין בין שלושה סוגים עיקריים של חשבוניות פיקטיביות: 

חשבונית מס פיקטיבית

(חשבונית שאין מאחוריה עסקה) – הסוג הנפוץ ביותר של חשבוניות פיקטיביות. מדובר על טריק די פשוט ולא כל כך חדש בו חשבונית מופקת על עסקה או שירות שמעולם לא קרו בפועל. או במילים אחרות, חשבונית בעבור עסקה לא אמיתית. 

מטרתה של חשבונית זו היא כפולה – מצד אחד להגדיל את הוצאות העסק עבור מי שהחשבונית הופקה לידו, ומצד שני גם לקבל החזר מרשויות המס על המע"מ הפיקטיבי שמגולם בעסקה.

בשלב הבא, בדרך כלל, דבר קיומה של חשבונית זו בכלל לא ידווח לרשויות המס, מה שיאפשר כאמור לצד לו הפיקו את החשבונית ליהנות מכל אותם החזרים וקיזוזים. בנוסף, הצד שהפיק את החשבונית יוכל לקבל תמורה כספית מבלי לשלם עליה שקל אחד של מיסים.

חשבונית מס מנופחת

הסוג הבא של החשבוניות הפיקטיביות מתייחס לחשבונית מנופחת, ששמה רומז רבות על מה שהיא טומנת בחובה. כמו בכל שקר טוב, גם החשבונית המנופחת מבוססת על קמצוץ מן האמת – מי שמפיק את החשבונית המנופחת ישתמש בדרך כלל בעסקה אמיתית שאכן קרתה כבסיס, אולם יציין סכום העברה גבוה ומנופח ממה שאכן היה בפועל, בהסכמת שני הצדדים כמובן. דבר זה מאפשר למפיק החשבונית ליהנות מהחזרים וקיזוזים גבוהים יותר ממה שאמורים היו להיות, בעוד שהצד השני ישתף פעולה ויעלים את החשבונית באופן 'מסתורי' מתהליך הדיווח לרשויות המס.

חשבונית מס זרה

הסוג האחרון של חשבוניות המס הפיקטיביות הוא גם המורכב ביותר לביצוע ודורש שלושה אנשים כדי להצליח. חשבונית מס זרה זוהי חשבונית שאכן משקפת עסקה שקרתה בפועל בין צד א' לבין צד ב', אך מי שהפיק אותה (צד ג') הוא לא מי שסיפק את השירות שצוין על גביה. כך, מי שקיבל את החשבונית יוכל להזדכות על הוצאותיו, בעוד שנותן השירות יכול לקבל את מלוא הכסף, אך אינו מחויב לדווח על ההכנסה לרשויות המס. או במילים אחרות, להעלים מס.

כעת, כשסוגי החשבוניות הפיקטיביות מובנים לנו יותר, נחזור ונזכיר – הפקת חשבונית פיקטיבית מכל סוג שהוא מהווה עבירה פלילית לכל דבר ועניין.

חשבונית פיקטיבית – עשה ואל תעשה

ראשית, נציין את המובן מאליו – להימנע מהפקת חשבוניות פיקטיביות אמור להיות דבר פשוט מאוד. אם כל הפרטים שמילאתם בחשבונית תואמים את המציאות, הרי שהיא לא פיקטיבית: ציון העסקה האמיתית שקרתה בפועל, רישום הסכום המלא ללא חריגה של אפילו אגורה אחת ולבסוף, ווידוא שאכן התקבל השירות או המוצר שבגינו הונפקה החשבונית.

אז מה קורה אם יש לנו חשד כי הפקנו חשבונית פיקטיבית (מבלי להתכוון, כמובן)? ובכן, כדי לוודא שכל החשבוניות שהפקנו תקינות, אנו ממליצים לכל בעל עסק באשר הוא, להוציא אישור ניהול ספרים וניכוי מס במקור ולוודא שהם תקינים ומעודכנים. את זה אנו נעשה מול רשויות מנהל המע"מ ופקידי השומה (אפשר גם דיגיטלית). נגדיל ונאמר ש כדאי לתעד את הבקשה הזאת ולשמור את התיעוד אצלכם. 

ומה כדאי לעשות במקרה בו אנו חושדים שהופקה עבורנו חשבונית פיקטיבית?

במקרה כזה, ניתן לבצע מספר פעולות. ראשית, לאחר כל חתימת חוזה חדש עם לקוח פוטנציאלי, היינו ממליצים לשמור על המסמך היטב ולוודא שעקרונותיו אכן מוישמים בדרך המדויקת שבה הם מתוארים בחוזה. תמיד ניתן לקבל את מסמכי ההתאגדות ולאמתם באופן פיזי, אפילו אם מדובר בתקנון או פרוטוקול, תעודת זהות ועוד. ישנם בעלי עסקים שאפילו מרחיקים ומבקשים לקבל לידיהם צ'ק או חשבונית לדוגמה, כדי לראות שהן אכן מופקות בדרך הסטנדרטית ובצורה שמניחה את הדעת.

לבסוף, לעיתים שיחת טלפון אחת ללקוח אחר של נותן השירות שלכם, יכולה לשפוך אור רב על דרך התנהלותו, בין אם באופן כללי ובין אם בנושאים פיננסיים באופן ספציפי. בסופו של יום, המלצה טובה מגורם בר סמכות יכולה לחסוך לכם אי נעימויות וכאב ראש.

אנו מאחלים לכם הצלחה רבה עם החשבוניות (החוקיות) שלכם, עצמאים יקרים!