חשבתם, התחבטתם, התלבטתם, ישנתם על זה לילה, אולי כמה לילות, אולי כמה שבועות,  והחלטתם על פתיחת עסק חדש. לפני הכל, מזל טוב. מדובר בצעד לא מובן מאליו, ובוודאי דרמטי ומשנה חיים. דבר שני, כדי שהשינוי הזה יהיה רובו ככולו לטובה, אתם צריכים לדעת איך לגשת לעניין, ובמילים אחרות: איך לפתוח עסק בקלות ובלי טעויות. ובשביל זה אנחנו כאן.

שלב 1: הרעיון

אולי השלב שרובנו מעניקים לו הכי מעט מחשבה בעת פתיחת עסק, למרות שהוא הבסיס להכול. וכמו שבטח כבר שמעתם, הבסיס הוא המפתח ליציבות, בכל תחום. אז מה הוא שלב הרעיון? זהו השלב שבו אתם מבינים מה אתם רוצים לעשות, אבל יותר מזה – איך תעשו את זה הכי טוב, איזה ערך מוסף תתנו ללקוחות שלכם ומה יבדיל אתכם מהאחרים. חשוב שתבינו: רעיון נכון ובסיס נכון הם המפתח להצלחה, והסיבה למשיכת לקוחות. גם אם אתם בטוחים ברעיון שלכם, תמיד שווה לקחת עוד כמה שעות או ימים של חשיבה כדי שהוא יהיה הכי טוב ומדויק שאפשר.

שלב 2: התוכנית

השלב הזה הוא השלב שבו אתם לוקחים את הרעיון המגובש שלכם, ומתחילים לבחון אותו באופן תיאורטי, לקראת פתיחת עסק, כדי להבין שני דברים: האם הוא מעשי מבחינה כלכלית (כלומר מה הסיכוי שתרוויחו ממנו כסף), ואיך אפשר לתרגם אותו לפעולות בשטח. הדרך הטובה ביותר לעשות את זה היא על ידי גיבוש תוכנית עסקית – תוכנית שרואה חודשים ושנים קדימה, ומאפשרת לכם לגבש מעין מתווה, עם שלבים ויעדים, שיסמנו לכם את הכיוון הרצוי שאליו אתם שואפים ללכת.

את התוכנית העסקית אפשר לגבש לבד (יש ברשת לא מעט מדריכים ומידע בנושא), אבל אנחנו ממליצים לכם, אם אתם מעוניינים לצאת לדרך בצורה מקצועית ונכונה, לשכור את שירותיו של יועץ עסקי מנוסה. וקבלו טיפ מאיתנו: אם היועץ העסקי הזה הוא גם רואה חשבון, תרוויחו פעמיים. מייד תבינו למה.

שלב 3: הרשויות

השלב הזה הוא אולי המפחיד ביותר עבור בעלי עסק חדשים שמעולם לא עבדו ישירות מול רשויות המס. תנו לנו להרגיע אתכם: זה לא כל כך נורא כמו שזה נשמע. ואגב, זוכרים את העצה מהשלב הקודם? קחו לכם רואה חשבון טוב, והוא ילווה אתכם יד ביד לאורך כל המסלול הזה, תוך שהוא מוודא שאתם לא עושים טעויות. באופן כללי, רואה חשבון טוב וצמוד הוא רעיון מצוין בעת פתיחת עסק מכל סוג.

אז מה עושים בשלב הזה? פונים לשלושה גופים, בסדר הזה: מס ערך מוסף, רשות המיסים וביטוח לאומי. לכל אחד מהם מודיעים שאתם פותחים עסק (כן, כולל בחירת שם העסק). בתמורה, תקבלו זמן קצר לאחר מכן בקשות לדיווח על הכנסות וכדומה. מאותו רגע, אתם צפויים לפגוש בדיווחים הללו לא מעט.

עניין חשוב בשלב זה הוא הבחירה בסוג העסק: עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ. אלא אם כן אתם הולכים לעבוד באמת בגדול, האופציה השלישית תהיה פחות רלוונטית עם פתיחת העסק. עוסק פטור או עוסק מורשה? אם ההכנסות השנתיות שלכם צפויות לעבור את רף ה־102,292 שקל (נכון לשנת 2022) – עוסק מורשה הוא התשובה. אחרי שהודעתם את מה שצריך להודיע לכל הרשויות, אתם עסק לכל דבר ועניין.

שלב 4: עוד טפסים

סגרתם פינות  מול הרשויות? יש עוד עניין קטן שחשוב לבדוק לפני פתיחת עסק באופן רשמי: עסקים מסוימים זקוקים לרישיונות עסק, לתעודות ועוד. חשוב לברר את העניין הזה במקביל לשלב 3, אם לא לפניו, כדי שלא תצטרכו להתעכב עם פתיחת העסק שלכם דווקא בזמן הכי קריטי. אגב, זה גם זמן טוב להחליט אם אתם פותחים חשבון בנק חדש, כדי להפריד את ההתנהלות העסקית מההתנהלות הפרטית – אך זו לא חובה בעת פתיחת עסק, ואפשר לעשות את המהלך הזה גם בהמשך. לשיקולכם.

שלב 5: המימון

כדי שהעסק שלכם יצא לדרך על קרקע יציבה, הוא צריך כסף. כמה כסף? את זה אתם אמורים לדעת על פי התוכנית העסקית. איך תשיגו אותו? אם יש לכם הון עצמי, העניין יהיה פשוט יותר. אם אין לכם, או אם אין לכם מספיק – תוכלו לבקש הלוואה מבנק או מכל גוף פיננסי אחר. שימו לב שהיום ישנם מענקים והלוואות בתנאים טובים המיועדים ספציפית עבור פתיחת עסק חדש; כדאי מאוד לבדוק את האפשויות בכיוון הזה.

שלב 6: הלקוחות

גיוס לקוחות הוא נשמת אפו של כל עסק, ואם במרוצת הזמן וכשהעסק מתגלגל החשיבות הגדולה ביותר היא לשמירה על הלקוחות ולהגדלת מספרם, בתחילת הדרך צריך למצוא אותם, וזו בהחלט משימה מאתגרת. איך עושים את זה? אפשר להתחיל מהפצת הבשורה בין חברים ומשפחה ובסביבה הקרובה, והעניין יתפוס אט־אט תאוצה. כאן נכנס גם עניין השיווק עליו נדבר בסעיף הבא.

עניין חשוב שנגיד כבר כאן: ישנה אפשרות מסוימת לפתיחה רטרואקטיבית של תיק העסק שלכם ברשויות המס, עד 60 יום – כלומר אתם יכולים להתחיל להתנהל מעשית עוד לפני פתיחת התיק במס הכנסה ושות'. כמובן, חשוב לפעול גם כאן על פי חוק, ובדיוק בשביל זה שכרתם את שירותיו של רואה החשבון שלכם. 

ולמה אנחנו מספרים לכם את זה? משום שאת שלב גיוס הלקוחות לא חייבים לעשות באופן אקטיבי רק לאחר פתיחת התיק ברשויות המס. אפשר להתחיל בצעדים הללו עוד קודם לכן, באופן חוקי. כך תבטיחו לעצמכם שכאשר התיק ייפתח, ותהיו 'ישות' באופן רשמי מבחינת רשויות המס, הלקוחות כבר יהיו אצלכם.

שלב 7: השיווק

אי־אפשר לנהל עסק בלי לשווק אותו, והשיווק צריך לקרות מהיום הראשון, ולמעשה, אפילו לפני. ישנם כלים רבים שנעים על הספקטרום שבין הפלאיירים הקלאסים בתיבת הדואר ועד קידום דיגיטלי ברשתות החברתיות, ואת ההוצאה הכספית לכך בוודאי כבר הכנסתם לחישוב בעת גיבוש התוכנית העסקית. 

בתחילת הדרך תוכלו לבצע את השיווק בעצמכם ואם תתפסו נפח גדול, תמיד אפשר לפנות לאיש מקצוע שיעשה עבורכם את העבודה ויאפשר לכם להתמקד במה שחשוב באמת: ניהול עסק שוטף.

שלב 8: מתחילים לרוץ קדימה

ברכות! נראה שהכל במקום, ואפשר להתחיל להפעיל את העסק באופן רשמי. אבל רגע לפני, עוד משהו שחשוב לזכור: כדי שהעסק יצליח, מעבר ליכולות המקצועיות שלכם, חשוב לנהל אותו כראוי להסתכל קדימה, להשתמש בכלים לבחינת מצב העסק כמו תזרים מזומנים או ניהול הוצאות עסק, ולהיות תמיד עם היד על הדופק. במילים אחרות: פתיחת עסק היא רק הצעד הראשון.

איך עושים את זה נכון? 

מצטרפים למורנינג של חשבונית ירוקה ומתחילים לשלוט בעסק וליהנות מהמון כלים ידידותיים ונוחים שיעזרו לכם לשמור על הסדר – מהפקת מסמכים ודוחות בשניות, דרך ניהול הכנסות והוצאות, ועד הדיווחים לרשויות. כך פתיחת עסק מתבצעת בצורה הנכונה ביותר, כשהכל נמצא במקום אחד, ובשיא הפשטות, כדי שתוכלו להתרכז בצד המקצועי ולהיות בראש שקט.

טיפ סיום: הקהילה שבאמת מבינה אותך

גם אתם מרגישים לפעמים כאילו אם זה היה אפשרי הייתם משכפלים את עצמכם רק כדי שיהיה מישהו שבאמת מבין אתכם? אז דאגנו למקום מיוחד בו ישנם אנשים שהם לא בדיוק כמוך אבל חולקים דאגות כמו שלך, הצלחות כמו שלך, סימני שאלה כמו שלך, חלומות גדולים כמו שלך, ובשורה התחתונה – חווים עצמאות כמו שלך. 

למקום הזה קוראים קהילת ״מורנינג של עצמאות״ והיא מאפשרת לכם, עצמאיים ועצמאיות שמרגישים קצת ״לבד במערכה״, ללמוד דברים חשובים שאפילו לא ידעתם שצריך לדעת, וגם לשאול, להתייעץ, לקטר, להתרגש או לשתף עם עצמאיים שבאמת מבינים עצמאיים ויודעים שהגשמה עצמית אמנם נותנת כנפיים, אבל הדרך אליה לא תמיד מרגישה כמו טיפול וואטסו במים.

בהצלחה 🙂