אם  המושג מקדמות מס הכנסה, גורם לכם לחוות תסמינים קלילים של סטרס וחרדה, הגעתם למקום הנכון. התגייסנו כאן כדי להיות אלו שיגידו לכם שזה אולי נשמע מלחיץ ומורכב, אבל זה למעשה די פשוט. אז בואו נפרק את הנושא של מקדמות למס הכנסה ועל הדרך תבינו גם איך החשבוניות הדיגיטליות (במקרה של עוסק מורשה)  או הוצאת קבלות (עוסק פטור), קשורות לנושא.

מהן מקדמות מס הכנסה?

לפי הוראות פקודת מס הכנסה וחוק מע"מ, חובה על כל עסק לנהל ספרי חשבונות. החובה חלה על כל העצמאיים – עוסק פטור, מורשה, חברה בע"מ וכו' והיא נכנסת לתוקף מיד לאחר תחילת הפעילות העסקית. כלומר, גם אם מכרתם מוצר אחד ראשון? אתם מחוייבים  להנפיק קבלה ללקוח ולנהל רישום על כך בספרים.

החשיבות של מקדמות מס הכנסה

מקדמות מס הכנסה נוצרו כדי לאפשר  לרשויות המס לקבל את תשלומי המס שמגיעים להן כבר עכשיו, ולא בדיליי של שנה. 

תשלומי מקדמות מס הכנסה של בעלי עסקים, דומים לניכוי מס הכנסה מתלושי שכר חודשיים אצל שכירים.

ההבדל הוא שאצל עצמאיים, מס הכנסה יכול לחשב את שיעור המס רק רטרואקטיבית, בהתאם לדו"ח השנתי בסיום שנת המס. לכן הוחלט על שיטת פנקסי המקדמות, שפורסת את התשלומים לאורך כל השנה.

פנקס המקדמות של מס הכנסה

מיד אחרי שתפתחו תיק במס הכנסה, תקבלו מפקיד השומה פנקס לתשלום מקדמות מס הכנסה. בפנקס הזה יש שוברים לתשלום בכל ה 15 לחודש.

איך משלמים מקדמות מס הכנסה?

פעם הייתם צריכים לנסוע לדואר, לעמוד בתור, לשלם את המקדמות ולנהוג חזרה לעסק, בתקווה שלא יהיו פקקים. כיום אפשר פשוט לעשות את זה באינטרנט. קל.

אוקיי, עד כה ברור. אבל איך מס הכנסה יודעים כמה לגבות מכם?

הסברנו שאת הרווח השנתי של עצמאיים אפשר לחשב רק בדיעבד, בסוף שנת הכספים. אז איך מס הכנסה יודע כמה מקדמות לגבות מכם מראש? התשובה היא פשוטה: אומדן.

פקיד השומה במס הכנסה מעריך את הרווחים הצפויים שלכם, לפי הרווחים הקודמים שלכם, אחריהם כמובן תוכלו לעקוב בקלות, באמצעות חשבונית ירוקה – morning.

בהתאם לסך הרווחים, תקבלו בדואר פנקס לתשלום מקדמות מס הכנסה, או כאמור פשוט תוכלו לשלם אותן באינטרנט, בכרטיס אשראי, דרך אתר רשות המיסים.

בחזרה לחישוב מקדמות מס הכנסה: חשוב לזכור שכשמן כן הן – מקדמות בלבד. את שיעור המס הסופי בפועל יקבע פקיד השומה של מס הכנסה רק אחרי שתגישו את הדו"ח השנתי ויהיה אפשר להתבסס על מחזור ההכנסות בשנת המס הקודמת.

ההוגנות היא כמובן הדדית: אם אחרי הגשת הדו"ח השנתי יתברר שהמקדמות היו נמוכות מדי, תצטרכו להשלים את היתרה למס הכנסה. אבל – אם יתברר שהן היו גבוהות מדי, תקבלו החזר ממס הכנסה תוך תקופה של 90 יום, מיום הגשת הדו"ח השנתי.

בקסם הבא, ננחש מה השאלה הבאה שלכם

מוכנים? אנחנו מנחשים שאתם רוצים לשאול: "אבל מה קורה כשמדובר בעסק חדש?? הרי אין מחזור הכנסות קודם להתבסס עליו?".

 בכל אופן, גם במקרה הזה, התשובה פשוטה יותר ממה שאולי נדמה לכם.

חישוב מקדמות מס הכנסה לעסק חדש "מהניילונים", נקבע לפי שני קריטריונים:

1.     בהתאם לענף שהעסק משתייך אליו.

2.     בהתאם לצפי מחזור ההכנסות שבעל/ת העסק הצהירו עליו בעת פתיחת התיק בטיול הקטן שהם עשו למס הכנסה.

למשל, אם החלטתם שאתם פותחים עסק לייצור ומכירת כרטיסי ברכה מעשה יד בהתאמה אישית והערכתם שההכנסה השנתית שלכם תהיה 100,000 ₪, פקיד השומה יעבד את הנתונים האלו ויודיע לכם כמה מקדמות מס הכנסה עליכם לשלם.

ומה קורה אם ההערכה שגויה?

תודו ששוב ניחשנו את השאלה שלכם. בכל אופן, אם קיבלתם פנקס של מקדמות מס הכנסה ואתם חושבים ששיעור המקדמות שנקבע גבוה מדי ביחס להכנסות הצפויות, אתם יכולים לערער על כך על-ידי הגשת בקשה מנומקת לפקיד השומה.

על אותו עיקרון, אם אתם קולטים ששיעור המוקדמות נמוך מדי, למשל עקב עלייה משמעותית ובלתי צפויה בהכנסות (חמסה), התריעו על כך לפקיד השומה עם כל המסמכים הרלוונטיים. כשיש לכם מערכת כמו חשבונית ירוקה  – morning שמאפשרת הוצאת קבלות עוסק פטור בקלות, כל הבקשות האלו הולכות מהר.

הקשר בין מקדמות מס הכנסה לבין חשבוניות דיגיטליות

עכשיו אחרי שעשינו לכם קצת סדר בדברים נדבר קצת על הקשר בין המקדמות האלו לבין חשבונית ירוקה – morning ובעיקר על הדרך בה המערכת שלנו יכולה לעזור לכם לייעל את כל התהליך:

·        המערכת של חשבונית ירוקה – morning מתעדת את כל העסקאות שלכם ומאפשרת לכם לעקוב אחרי ההכנסות. הרשומות האלו חשובות מאוד בזמן חישוב מקדמות מס הכנסה, שכן הן מספקות תמונה ברורה ומהימנה של ההכנסות בעסק.

·        לא צריך לשבור את הראש עם חישובים. המערכת עושה את הכל אוטומטי והתהליך הופך פשוט יותר.

·        תמונת המצב הפיננסית  מתעדכנת בכל נקודת מזמן.

ובזאת אתם יודעים הכל על מקדמות מס הכנסה

זכרו תמיד שגם לאלמנטים עם ז'רגון מקצועי מרתיע, יש הסבר קליל .המשיכו להקפיד על הוצאת קבלות עוסק פטור, חשבוניות, וכל המסמכים הרלוונטיים ושמרו תיעוד שלהם באמצעות חשבונית ירוקה – morning. הטכנולוגיה שלנו לשירותכם ותסייע לכם משמעותית להתנהלות מול רשויות המס.