שתף

עצמאים, כמה באמת יוצא לכם בסוף החודש?

למה חשוב לעקוב אחרי ההוצאות? על מה אני משלם מס? מה ההבדל בין הוצאה מוכרת ללא מוכרת? מי אני? מה אני?

עצמיים, אל תיכנסו לפאניקה. עולם המיסוי אמנם מרגיש כמו נסיעה לא בטוחה ברכבת שדים אימתנית, אבל ההיגיון פשוט אם רק מסבירים אותו נכון. אז למרות שאין לנו רקע חשבונאי ומספרים עשויים להבהיל גם אותנו, ישבנו על מקורות המידע השונים והסברנו לעצמנו לאט ובטוח מה כל המושגים האלה אומרים. לא תאמינו, אבל בסוף הצלחנו להבין את החומר ואפילו כתבנו את המדריך לעצמאי המבולבל.
אתם יושבים? אנחנו ממריאים!

נתחיל מהבייסיק: אתם משלמים מס על כסף שהרווחתם, על הכנסות.

נניח שאתם מנהלים דוכן לימונדה ובסוף היום גיליתם שהרווחתם 100 ₪.
מתוכם אני, מס הכנסה, אקח לכם 10 ₪.
אבל אם הוצאתם על קניית לימונים וכוסות 20 ₪, הרווח הנקי שלכם הוא בעצם 80 ₪, לכן אקח פחות- 5 ₪.

כלומר- בתור מס הכנסה אני גובה מסים ביחס לרווח הנקי שלכם.
מה שזה אומר מבחינתכם, העצמאים, זה שאתם חייבים להיות על זה. לשמור קבלות ובעיקר לדעת מהן ההוצאות המוכרות במס, כך שתוכלו להקטין ככל הניתן את המס שתשלמו בסוף השנה. זה רלוונטי גם אם אתם עוסקים פטורים (כי איך אומרים, אתם פטורים ממע״מ, אבל לא מהוצאות). איך תתמודדו עם ערימות הבירוקרטיה האלה? אנחנו לא רוצים לעשות לכם ספוילר כבר מעכשיו, אבל זכרו טוב טוב את המילים הבאות: ממשק ניהול הוצאות.

 

נעבור לבייסיק שני: הוצאות מוכרות במס, הן אך ורק הוצאות שהוצאו לצורך ייצור הכנסה.

נגיד שהוצאתם על לימונים וכוסות 20 ₪, אבל גם קניתם לעצמכם גלידה בבוקר, הזמנתם בערב סרט בתשלום כדי להירגע (היי, שוק הלימונדה הוא שוק מאוד תובעני!) ואפילו הזמנתם פיצה. קודם כל, אתם חייבים לנהל אחרת את התזונה שלכם. שנית, הגלידה, הסרט והפיצה שלא כמו הלימונים והכוסות, לא הוצאו לצורך ייצור הכנסה אלא להנאתכם הפרטית לכן מדובר בהוצאות שאינן מוכרות במס.

 

עדיין מרגיש הגיוני וקל לעיכול? אז בואו נעבור לסוגי ההוצאות המוכרות במס שכל העצמאיים חייבים להכיר:

 

הוצאה מוכרת מעורבת

זה מאוד פשוט להסביר את ההיגיון כשמדובר בלימונים וכוסות, אבל היום יום של בעל עסק עצמאי, לא מחולק באופן ברור כל-כך בין עבודה לחיי פנאי. מה לגבי פלאפון? דלק? משכנתא לעצמאים בעלי עסק מהבית? כל אלה, הן הוצאות שמערבות בין שני הדברים ולכן נקראות 'הוצאה מוכרת מעורבת'.
בהוצאות כאלה, תצטרכו להפריד את העסקי מהפרטי ואם לא תצליחו לעשות זאת, לא יכירו לכם בהוצאות אלה. לגבי עצמאיים בעלי עסק, והרבה מחברי קהילת חשבונית ירוקה הם כאלה, שיטת החישוב היא כזו – מחשבים את ההוצאות השוטפות של הבית (ארנונה, מים, וועד בית, חשמל, שכ"ד וכו') לפי השטח בדירה שבו מתבצעת פעילות העסק.

כלומר, אם יש לכם דירת 4 חדרים והפעילות העסקית שלכם מתבצעת בחדר עבודה אחד, זה אומר שכרבע מההוצאות הללו יוכרו כהוצאה מוכרת. כך למשל, אם חשבון החשמל היה 400 ₪, ההוצאה תוכר לכם על 100 ₪.

הוצאה מוכרת חלקית לעצמאיים

הוצאה מוכרת חלקית היא הוצאה שאכן מייצרת הכנסה לעסק, אבל מס הכנסה קבע שיהיה לה גבול ברור שמעליו- הסכום כבר לא ייספר בהוצאה המוכרת.

חזרה לדוכן הלימונדה. נניח שטסתם לאיטליה כדי לייבא לימונים מיוחדים (וואו אתם משקיעים!).
הטיסה מייצרת הכנסה לכן מדובר בהוצאה מוכרת. ביררתם וגיליתם שכרטיס במחלקת תיירים יעלה לכם 200$, בעוד כרטיס במחלקה ראשונה יעלה 400$. החלטתם להתפנק על המחלקה הראשונה? אחלה, אבל מס הכנסה יחשב רק את סכום ה- 200$ (של מחלקת התיירים) בעוד שארית הסכום ששילמתם לא יחשב ולכן לא יצמצם את נתח המס שתשלמו.

הוצאות חלקיות כוללות בתוכן רכב, טלפון נייד, כיבוד, טיסות, מתנות לעובדים, הוצאות אש"ל, ביגוד ועוד. לגבי כל סוג הוצאה שכזו נקבעו הוראות מפורטות מהו החלק המוכר ומהו החלק העודף, שלא יוכר.

הוצאות אשר אינן מוכרות במס

קיבלתם קנס? דו"ח עירייה? קנס מכל גוף שלטוני אחר? גם אם הדבר קרה באופן ברור במסגרת העסק שלכם (העמדתם את הטנדר עם הלימונים כדי לפרוק סחורה) לא תוכלו לחשב זאת כהוצאה מוכרת. קבעתם פגישה עסקית במסעדה עם עוד עצמאיים או לקוחות? גם זה לא יוכר כהוצאה מוכרת, אלא אם כן אתם עצמאים שעובדים מהבית ואז אולי תוכלו לגלם חלק מהוצאות בתי הקפה שלכם, על סמך ההבנה שבית הקפה עונה על הצורך של משרד ולכן "בעלת זיקה ישירה ליצירת הכנסה".

או במילים אחרות: קנסות- תשכחו מזה. מסעדות- תלוי בעסק ואופיו (ואלה הדוגמאות הבולטות להוצאות שאינן מוכרות. קיימות סוגי הוצאות שאינן מוכרות נוספות).

רכוש קבוע והוצאות פחת

הרבה מהציוד שאנחנו רוכשים עבור העסק שלנו, הוא רכוש קבוע. כלומר, ציוד שישמש אותנו כמה שנים טובות דוגמת מחשב, רכב, ריהוט משרדי וכדומה. מה שזה אומר מבחינת חישובי המס שלכם, זה שלא תוכלו לרשום את כל הרכישה של הנכס כהוצאה באותה השנה שבה הוא נקנה, אלא במשך מספר שנים תרשמו בכל שנה רק חלק ממנו, על-פי מה שנקבע בתחנות הפחת.
כך למשל, עבור רכב בתקנות פחת נקבע שכל שנה ההוצאה תהיה 15% מעלותו המקורית, מחשבים יהיו 33% שנים מהמחיר המקורי (כלומר לאחר 3 שנים כבר לא ניתן להפחיתו) וכן הלאה.

אז לסיכום,
אתם, העצמאיים, משלמים מס על הכנסות. הוצאות שהוצאו לצורך ייצור הכנסה מפחיתות את שורת הרווח הנקי שלכם ולכן חוסכות לכם מיסים. יש סוגי הוצאות שונות. אתם צריכים לתעד את כולן, להכיר את כולן ולהיות על זה, כדי להרוויח יותר. פשוט ככה.

עכשיו חזרה לספוילר – ממשק ניהול הוצאות.

עצמאיים, אנחנו חושבים עליכם תמיד, השקנו ממש עכשיו בחשבונית ירוקה ממשק טכנולוגי ואינטואיטיבי בטירוף שמאפשר לכם לסרוק כל קבלה בעזרת מצלמה שיש לכל אחד מכם בפלאפון או במחשב (יותר פשוט מסלפי, נשבעים!). הממשק החדש הזה, חוסך לכם את השלב המתסכל של ללמוד בדרך הקשה ולהפסיד כסף, ופשוט מסדר לכם את העסק. הוא יודע מה סוג ההוצאה, הוא מראה הכנסות מול הוצאות ונותן לכם תמונת מצב אמתית – כמה אתם באמת מרוויחים בחודש.

וכל זה, בעלות של 3 כוסות קפה בחודש.
הצלחנו לסקרן אתכם? תלחצו כאן