פעם, בזמנים אחרים, חלוקת הקריירה הייתה חדה וברורה: או שאתם עצמאים, או שאתם שכירים. או שיש לכם עסק ואתם הבוס של עצמכם, או שאתם אלו שעובדים בשביל הבוס. אנשים התנהלו ככה במשך שנים ולא חשבו שיש מקום לערבב בין הסטטוסים האלו.

בשנים האחרונות, שוק העבודה נהיה פלואידי. אנשים הגיעו למסקנה שחשוב לעשות גם את מה שבאמת אוהבים ולא רק את מה שהכי רווחי. מצד שני, ברור שחשוב גם להתפרנס בכבוד ולא רק ללכת אחרי התשוקות.

לכן אנחנו רואים יותר ויותר אנשים שהם גם שכירים וגם עצמאים. יש אנשים שעובדים מ 09:00-17:00 ואז מתפנים לעבודה כפרילנסרים, עובדים בצורה היברידית או בחצאי משרות כדי לשלב עם העסק העצמאי שלהם עם עיסוקים נוספים המאפשרים להם ליהנות מכל העולמות.

לא פשוט לג'נגל בין שני התפקידים האלו, אבל השילוב ביניהם מציע שפע של הזדמנויות לצמיחה מקצועית וכמובן כלכלית. לכן, אספנו עבורכם את מה שחשוב לדעת בתור עצמאים שהם גם שכירים (או ההיפך).

לפני הכל: הכירו את הזכויות שלכם

עצמאים ושכירים עטופים בשלל זכויות המגינות עליהם מפני סיטואציות תעסוקתיות שונות, עוולות וחוסר וודאות. כדי למזער את הפגיעה האפשרית למינימום הנדרש, חשוב שתכירו את הזכויות שלכם לעומק, כשכירים וכעצמאים. הכרת הזכויות תסייע לכם להגן על עצמכם במקרים כמו פיטורין לא מוצדקים, אי תשלום שכר, אפליה, הרעת תנאים וכדומה.

לא נכנס כאן לכל מכלול הזכויות של שכירים ועצמאים, רק נגיד שיש כמה דרכים ללמוד עליהן:

·         אתר האינטרנט של משרד הכלכלה והתעשייה כולל מידע על הזכויות של עצמאים ושכירים, כולל חוקים, תקנות והנחיות.

·         אתרי אינטרנט של ארגוני עובדים מספקים מידע על הזכויות של עצמאים ושכירים.

·         ספרים ומאמרים שיכולים לעזור לכם ללמוד על הזכויות שלכם כעצמאים וכשכירים.

·         אנשי מקצוע המתמחים בייעוץ לגבי מיצוי זכויות לעצמאים, שכירים ואנשים שהם גם וגם.

למדו לנהל את הזמן שלכם, במקום שהוא ינהל אתכם

ניהול זמן הוא אחד האתגרים הכי גדולים שקיימים, בין אם אתם שכירים ובין אם אתם עצמאים. אם אתם משלבים ביניהם, האתגר מתעצם. זה אולי נשמע מלחיץ, אבל האמת היא שיש כמה שיטות יעילות להתגבר על זה, להצליח לעמוד בכל המשימות שלכם ולהימנע ממצב שבו אתם "רודפים אחרי הזנב של עצמכם".

הטיפ הכי טוב לניהול זמן יעיל לאנשים שהם גם שכירים וגם עצמאים, הוא להגדיר את היעדים ואת המטרות שלכם, לפני שאתם מתחילים לעבוד. זה יעזור לכם להתמקד במשימות החשובות ביותר ולסדר אותן לפי סדר העדיפויות.

לדוגמה, אם אתם שואפים להגדיל את ההכנסות של העסק שלכם, תצטרכו להתמקד במשימות הקשורות לשיווק ומכירות. לאחר מכן, הגדירו זמן לכל משימה, כדי לפקח על ניהול הזמנים ולעקוב אחר ההתקדמות שלכם. למשל, אם לוקח לכם חצי שעה לכתוב ולהעלות פוסט לסושיאל כדי לקדם את העסק שלכם, אתם יכולים לנצל את הזמן ברכבת בדרך לעבודה כשכירים ולכתוב פוסטים.

זה גם מתקשר לכך שאחד הדברים החשובים ביותר בניהול זמן הוא עקביות ויהיה לכם הרבה יותר קל להחליט שהבקרים ברכבת בדרך לעבודה, הם זמן השיווק העסקי הקבוע שלכם.

תכנון פיננסי יעשה לכם ראש שקט

אנשים שעובדים גם כעצמאים וגם כשכירים צריכים לתכנן את התקציב שלהם בקפידה. תכנון פיננסי יעיל יכול לעזור להימנע מחובות, לחסוך כסף למטרות עתידיות ולהגן מפני מצבים בלתי צפויים. נשמע מאוד "גדול", אבל כשמפרקים את התהליך לגורמים, זה פשוט יותר.

ראשית, יש לחשב את סך ההכנסות נטו, מהעבודה כשכירים ומהעבודה כעצמאים. לאחר מכן, כדאי להגדיר מטרות פיננסיות: חיסכון לקניית דירה, חיסכון לפנסיה או חיסכון לאירועים מיוחדים. בהתאם למטרות, יש ליצור תקציב ולעקוב אחריו.

שימו לב: בגלל שאתם גם עצמאים וגם שכירים, חשוב שתהיו עם היד על הדופק בכל הקשור למצב הפיננסי וענייני מיסוי  הנובעים מאופן העבודה. שווה להתיייעץ עם איש או אשת מקצוע, כדי לוודא שאתם שאתם משלמים את המינימום הנדרש וכדי שתוכלו להשיג יציבות פיננסית שתאפשר לכם להמשיך ולעבוד במה שאתם הכי אוהבים.

כדי ליהנות מתכנון פיננסי מדויק, חשוב לגייס את הכלים המתאימים, כגון מערכת להפקת חשבונית אונליין ועוד. בימינו, רוב הכלים האלו הם דיגיטליים והם עושים לכם את החיים קלים ונוחים.

כלים ואוטומציות לניהול שיווק, משימות וחשבונאות

גם אם נדמה לכם שאין מספיק שעות ביממה כדי להספיק את המשימות בשתי העבודות שלכם, אנחנו יכולים להרגיע אתכם. יש מגוון כלים שעוזרים לייעל את כל שעות האלו ולהפיק מהן את המקסימום.

במובן מסוים, היום הרבה יותר קל לבעלי עסקים. הכול מודרני יותר, אוטומטי ויעיל ומה שפעם היה לוקח שעות, היום אפשר לפתור בלחיצת כפתור: אפליקציות לניהול זמן, ניהול יומן פגישות/טיפולים, פרסום מייל לרשימת תפוצה של אלפי אנשים, הקמת קמפיין פרסום ממומן, שליחת חשבונית דיגיטלית ועוד.

חוץ מהייעול, שימוש בפתרונות אלו מסייע גם למיתוג טוב יותר של העסק שלכם. כשאתם שולחים חשבונית אונליין עם עיצוב בהתאמה אישית, מייל מושקע עם הטבה מיוחדת לחברי מועדון, או סמס עם לינק לקביעת פגישה, אתם מצטיירים בעיני הלקוחות כמקצועיים ומסורים יותר.

בנוסף, חשבונית אונליין וכל מה שדיגיטלי, מתועד בצורה טובה יותר ויכול לשמש אתכם בעתיד, אם תצטרכו לשלוף את המידע. למשל, בסוף השנה רואה החשבון יכול לקבל בקליק  כל החשבוניות הדיגיטלית שהפקתם ולהגיש את הדו"ח השנתי.

עכשיו תוכלו לשלב טוב יותר את שני העולמות

אם יש לכם שתי קריירות ואפילו יותר, חשוב שתדעו לשלב ביניהן בהצלחה, כדי להגיע למקסימום רווחים וסיפוק ולחוות מינימום שחיקה ותסכול. הענקנו לכם שלל אפשרויות לייעל את השילוב בין הקריירות וכל זה משאיר לכם די זמן לפתח גם את הקריירה השנייה שלכם, בתור שכירים. ככל שתתנו לאוטומציות ולכלים טכנולוגיים כמו חשבונית ירוקה – morning לעבוד עבורכם, כך תוכלו לממש את עצמכם בכמה שיותר מישורים, בכמה שפחות מאמץ.