שתף, , גוגל פלוס, פינטרסט,

Posted in:

המדריך להוצאות מוכרות במס

עצמאי? כל שקל שתוציא מהארנק, יכול לעלות לך פחות. ככה תדע האם הביגוד, הטלפון או אפילו שעון היוקרה שקנית מוכרים במס או לא

בכתבה הקודמת יצאנו להליכה הראשונה שלנו בג'ונגל המיסוי הסבוך. לאט ובזהירות הבנו את הרציונל הכללי עליו מקבלים החזר מס (כל הוצאה לצורך ייצור הכנסה) ואז את סוגי ההוצאות "יוצאות הדופן" דוגמת הוצאה מעורבת, הוצאות שאינן מוכרות והוצאות פחת. אז עכשיו, בואו נשים בצד את המצ'טה ונעבור לחליפת עסקים – הגיע הזמן לדעת איזה הוצאות מתוך חיי היום יום שלנו כעצמאים שווים החזרי מס ואיזה לא.

מוכנים? להלן הרשימה:

רכב

"בייבי יו קאן דרייב מיי קאר", אבל רגע, כמה זה באמת הולך לעלות לכם?
תחזוקה כללית – כשזה נוגע לרכב, ההיגיון של מס ההכנסה הוא שלא מדובר בכלי לצרכי עבודה בלבד, אלא כזה שישמש אתכם גם לנסיעות פרטיות. לכן, בחלוקה גסה, הוצאות הרכב מוכרות לרוב בשיעור של 45% מסך ההוצאות הכלליות.
כביש 6 – גם כאן, פעם לנופש ופעם לפגישה ביקנעם – הזיכוי במס הוא עבור 45%.
קניית רכב – בהסתמך על ההיגיון של הוצאות פחת, ההוצאות על הרכב יוכרו בשיעור פחת של 15% לשנה.
רכב שהיה לכם כשכירים – אם אותו הרכב שנקנה כשהייתם שכירים משמש אתכם גם לעסק שלכם, תוכלו להכיר ברכישה לפי שווי הרכב ביום פתיחת העסק.
חניה- במקום העיסוק או בסמוך לו – 100%
אחזקת קטנוע– 100%
דו"חות– לא מוכר במס. אז תשתדלו לא להסתבך עם הפקחים.

משרד

ריהוט – חישוב של ריהוט הוא לפי פחת של 6% לשנה (מודבר בהוצאה קבועה, כן?). אם מדובר בריהוט לבית קפה או מסעדה, החישוב יעלה ל- 12% מתוך הכרה בבלאי הגבוה שקיים בעסקים כאלה.
מקרר חשמלי – פחת בשיעור של 10% לשנה
הוצאות שוטפות – כל ההוצאות שאתם פשוט חייבים להוציא ביום יום של העסק שלכם כגון הוצאות משרדיות, משכורות לעובדים וכו' נחשבות להוצאות מוכרות במלואן לצרכי מס בשנה בה הן הוצאו.
מחשב שולחני – הוצאה קבועה למחשב שישמש אתכם לכמה שנים מוכרת בפחת בשיעור של 33% לשנה.
דואר– 100% מוכר במס
הובלות– 100% מוכר במס
טלפון משרדי – כאן זה מסתבך מעט, אז תנשמו עמוק:
– בהנחה שההוצאה השנתית לא עולה על 12,000 ש"ח, יוכר חלק ההוצאה שמעל 2400 ₪ בשנה.
– אם ההוצאה השנתית עולה על 12,000 ₪ ונמוכה מ- 23,900 ₪ – תוכר 80% מההוצאה.
– אם ההוצאה השנתית היא מעל 23,900 ₪, יוכר חלק ההוצאה שמעל 4,800 ₪ בשנה.
טלפון נייד– גם כאן, תלוי בעלות הכוללת.
– הוצאה חודשית שעולה על 210 ₪ – יוכר החלק שמעל 105 ₪.
– הוצאה חודשית נמוכה מ-210 ₪ – ההוצאה תוכר בשיעור של 50%.

דירה

מביאים את העבודה הביתה? מצוין, כי תוכלו לקבל החזרי מס גם על החשבונות השוטפים.
נתחיל בשכר הדירה – כדי שדמי השכירות יחשבו כהוצאה מוכרת, הם צריכים להיחשב אצל המשכיר כהכנס רשומה (כלומר, לשלם מס הכנסה על הכנסות השכירות). פרט שחשוב לשים אליו לב הוא שבחוזה השכירות לא יופיע סעיף שאומר שהדירה משמשת למגורים בלבד ולא לעסקים.
כדי להכיר בדמי השכירות כהוצאה מוכרת, צריך לקבל מהמשכיר אישור על ניכוי מס במקור מדמי שכירות, ואז להעביר את הניכוי במקור לפקיד השומה.
חשבונות הארנונה, החשמל ותשלומי ועד הבית מוכרים כהוצאה בגובה 20%-25% מהתשלום.

הוצאות יום יום שכל עצמאי מכיר

ניסינו לשים את כל הפריטים הבאים תחת קטגוריה אחת, אבל מה בין ביגוד, חו"ל ולימודים? כלום, למעט העובדה שכמעט כל עצמאי כנראה יתקל בהן.
ארוחות עסקיות– ככלל, אין החזר מס על מסעדות ואוכל. הסייג היחידי נוגע להוצאת אירוח של אורחים מחו"ל, באופן שכמובן תלוי וקשור לעבודה שלכם.
ביגוד – ומה עם קצת סטיילינג? הרציונל הוא שעל בגדים שאפשר ללבוש רק בעבודה (נסו להסתובב עם סרבל ההובלה שלכם גם בערב, פחות מתאים לא?) תקבלו 100% החזר מס. לעומת זאת, על בגדים שתוכלו ללבוש גם מחוץ לשעות העבודה, ירד החזר המס שלכם ל-80%.
רכישת שעון יוקרה, יצירות אומנות יקרות וכדומה – לסעיף הבא אנחנו אוהבים לקרוא 'סעיף השופוני' משום שבכל הנוגע למוצרים שמצליחים "לשדר" יוקרה, כזו שתותיר את הרושם הנכון על הלקוחות שלכם ותעודד אותם לשלם על השירותים שלכם, אפשר לטעון שמדובר בהוצאה מוכרת במס. מס הכנסה כנראה יבחן כל בקשה לגופה, ולכן כדאי תתייעצו עם רואה החשבון שלכם עד כמה תמונת הגלריה שרכשתם קריטית להצלחת העסק.
השתלמויות ולימודים – אין ספק שבעולם שבו המידע כל הזמן משתנה ומתעדכן, לימודים מקצועיים הפכו להיות כמעט הכרח כדי להישאר רלוונטי. גם מס הכנסה מסכימים עם הטענה הזו, מה שמכניס את ההשתלמויות המקצועיות, בתחום העסק שלכם כמובן, כהוצאות מוכרות במס.
מבחינת תארים אקדמיים, בהם הלימודים כלליים יותר – תואר ראשון לא מוכר במס ותואר שני יוכר בתנאים מסוימים.
הוצאות שיווק ופרסום יוכרו במלואן בשנה שבה הוצאו.

שונות ומעניינות

ואחרי שכתבנו רשימת מכולת שלמה של הוצאות שכנראה הוצאתם ותהיתם האם הן יוכרו במס או לא, הנה כמה הוצאות מעניינות שהצליחו להפתיע אפילו אותנו.
יד שנייה – גם קניות שעשיתם מאדם פרטי, יכולות לשמש כהוצאה מוכרת בתנאי שהקנייה רלוונטית לעסק. זכרו שמס הכנסה עובד מול קבלות, לכן בכל הוצאה כזו זכרו לתעד את הקנייה (זיכרון דברים מפורט, קבלה מפורטת וכו').
תרומות – אל תחששו להפיץ קצת טוב בעולם הזה ולתרום לעמותות. על-פי סעיף 46 לפקודה, אם תרמתם בשנה מעל 180 ₪, תוכלו לקבל זיכוי מהמס בשיעור 35% מגובה התרומה. הסייג היחיד שעליכם לבדוק הוא האם יש למוסד אישור לפי אותו סעיף 46.

קיזוז הפסק מעסק שנסגר – ובהמשך ישיר לזה, מה קורה במצב בו סגרתם את העסק כתוצאה מהפסד והפכתם להיות שכירים? גם כאן, בזכות שינוי חקיקה משנת 2007, תוכלו לקזז את ההפסד מהמשכורת שלכם בשנים הבאות.
התנאים:
– בשנת הקיזוז לא הייתם עצמאים
– סגרתם את העסק בשל הפסדים
– מקור ההפסד לא היה מחברת בת או חברה משפחתית

מרגיש מסובך? מסועף? ארוך?

אתם צודקים. אחרי הכול, אדם יכול להיוולד עם כל היכולות שבעולם, למעט היכולת המולדת להבין את עולם המיסוי באופן אינטואיטיבי. אבל לבסוף, ההוצאות שלכם הן לרוב קבועות וצפויות ורובן מוסברות כאן. התייעצו עם רואה החשבון וזה ישתלם לכם – בסוף השנה פשוט תשלמו פחות מס. אנחנו מצידנו, נעזור לכם עם ממשק ההוצאות הכי אינטואיטיבי וקל בסביבה.

זה יכול להתאים לכם? לחצו כאן!

** דיסקליימר: אין לראות במדריך תחליף לייעוץ מקצועי של רואה חשבון בנושא הוצאות מוכרות לזיכוי במס או הנחייה כלשהי בנושא.

3
תגידו מה חשבתם:

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
חשבונית ירוקהגלעד Recent comment authors
חדש יותר ישן יותר הצביעו הכי הרבה
גלעד
אורח
גלעד

מה עם ספרי לימוד ?

גלעד
אורח
גלעד

אחלה כתבה הכל ברור, נהיר ודי כולל.