ברכות, הפכת לאחרונה לעוסק פטור וחוץ מהעובדה שזו ההגדרה של העסק שלך, לא בטוח שיש לך מספיק מידע על משמעות המושג הזה, וזה אפילו די הגיוני. אלא שכידוע, אין חכם כבעל זמן פנוי, ואם יש לך קצת ממנו, אנחנו כאן כדי להסביר כמה מושגים ועובדות שחשוב להכיר בנושא עוסק פטור. 

לפני שנצלול, חשוב לזכור – עוסק פטור הוא עצמאי ככל העצמאים – אלא שנפח הפעילות, כלומר מחזור ההכנסות, נמוך יחסית. עוסק פטור נחשב לסוג ההתאגדות בעלת מחזור ההכנסות הנמוך ביותר, ובהתאם לכך מוטלות עליו החובות המינימליות ביותר כלפי רשויות המס. זה בגדול, אבל כמו שאמרנו, זה הזמן לצלול לעובדות ולפרטים היותר מעניינים. 

1 |  מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק זעיר? אין כזה!

הרבה אנשים מתבלבלים בין המושגים, וזה הזמן לסגור את הפינה: מדובר בשני מושגים שונים לאותו סוג פעילות. מה שבעבר הוגדר כעוסק זעיר, הוא היום עוסק פטור. 

2 | מה זה עוסק פטור? עוסק שהוא פטור, כמובן

עוסק פטור נקרא כך משום שהוא פטור מדיווחים שוטפים (אחת לחודש או לחודשיים) למע"מ (מס ערך מוסף) פשוט משום שהוא אינו גובה מס כזה. חשוב לדעת שלא מדובר בבחירה, אלא בחובה: לעוסק פטור אסור לגבות מע"מ, ובהתאם הוא גם לא מזדכה עליו.

אולם, חשוב לדעת שכמו בחיים – לא הכל שחור ולבן, וישנן עסקאות ספציפיות עבורן גם עוסק פטור נדרש על פי החוק לגבות מע"מ מלקוחותיו: 

א. מכירת מקרקעין.

ב. מכירת ציוד: במידה והעוסק שילם מע"מ כשרכש את הציוד וניכה את תשלום המע"מ כשדיווח לרשות המיסים על הרכישה (מס תשומות).

3 |  עוסק פטור מפיק רק קבלות

ההבדל הכי גדול בין עוסק פטור לעוסק מורשה (מייד נבין איך קובעים מיהו פטור ומיהו מורשה) הוא במסמכים שהוא צריך להפיק: עוסק פטור מפיק רק קבלות, ולא מפיק בכלל חשבוניות כדרישת תשלום – לא חשבונית מס ולא חשבונית מס/קבלה. במילים אחרות – רק קבלה, בעת התשלום שקיבל על המוצר/שירות שנתן, וזה הכול.

4 | מה הם היתרונות של עוסק פטור?

עוסק פטור הוא צורת ההתאגדות הזולה ביותר מבחינת עלויות תפעול חשבונאיות, ומעצם היותו עסק קטן, משלם פחות מיסים מכל סוג עוסק אחר, כך שהרווח עבור השירות שמציע יהיה גבוה יותר. כדי שעסק יהיה מוגדר כעוסק פטור, עליו לעמוד במספר קריטריונים, המרכזי שבהם הוא שהכנסות העסק לא יכולות לעלות על הסכום המוגדר בחוק. כל עוד העסק עומד בקריטריון הזה, הוא גם ישלם מיסים נמוכים בשונה מעוסק מורשה ומחברה בע"מ.

יתרון נוסף – עוסק פטור מדווח על מחזור עסקאותיו רק פעם בשנה ולא באופן שוטף, מה שמשאיר הרבה זמן פנוי להתמקד בעסק במקום  בבירוקרטיה. 

5 | מה הם החסרונות של עוסק פטור?

נכון שזה כיף ונוח שלא צריך לדווח כל חודש על ההכנסות של העסק ולא צריך להתעסק עם מע"מ, אבל זה גם אומר שהעסק נותר מוגבל לתקרת הכנסות מצומצמת יחסית, ואזור הנוחות הזה מונע ממנו לגדול. גם אם העסק מכניס יותר מאשר מוציא, הוא עדיין מוגבל ברווח שהוא יכול לייצר. ובמילים אחרות – תחת הגדרת עוסק פטור, אמנם לא משלמים מע״מ, אבל ישנה תקרת זכוכית ברורה לרווחים שהעסק יכול לייצר.

6 |  מי יכול ומי לא יכול להיות עוסק פטור?

יש שני קריטריונים שקובעים מיהו עוסק פטור. הראשון – מחזור ההכנסות. עוסק פטור יוגדר כזה אם מחזור ההכנסות שלו לא עולה על הסכום הקבוע בחוק, סכום שמתעדכן בכל שנה. בשנת 2022 הסכום הזה עמד על 102,292 ₪, בשנת 2023 עמד על 107,692 ₪ ובשנת 2024 תקרת עוסק פטור עומדת על 120,000 ₪.

הקריטריון השני הוא סוג העסק – ישנם עסקים שלא יכולים להירשם כעוסקים פטורים אלא רק כמורשים, גם אם מחזור ההכנסות שלהם נמוך מהסכום שציינו הרגע. יש לא מעט סוגים של עסקים כאלה, בעיקר מתחום המקצועות החופשיים, למשל:

אדריכלים, הנדסאים, חוקרי פרטיים, רופאים, פסיכולוגים ועוד. גם בעלי בית ספר לנהיגה, סוחרי מקרקעין או מתווכי מקרקעין, ועוד רבים וטובים, יכולים להירשם רק כעוסקים מורשים ומעלה. 

7 | האם כדאי לי לפתוח עוסק פטור או מורשה?

אם פתחת עסק חדש, וראית שמחזור ההכנסות שלך אמור להיות גבוה יותר מהרף שקבוע בחוק לעוסק פטור, כדאי מראש להגדיר את העסק תחת הגדרת עוסק מורשה, בעיקר כדי לחסוך את המעבר באמצע הדרך מעוסק פטור למורשה. המעבר הוא פרוצדורלי לגמרי ולא ידרוש מכם יותר מידי מאמץ, אבל גם המאמץ הזה יכול להיחסך עם מחשבה מראש.

אם בכל זאת קרה המקרה ועברת את הרף שנקבע בחוק, יש צורך לדווח על כך באופן מסודר למע"מ, ומאותו רגע צריך לפעול כעוסקים מורשים, כולל דיווח קבוע למע"מ והפקת חשבונית לצד קבלה.

עוסק פטור מול עוסק מורשה – מצא את ההבדלים:

שאלותעוסק פטורעוסק מורשה

מה תקרת ההכנסות השנתית המותרת?

עד 120,000 ש"ח (נכון לשנת 2024)

אין תקרה

מחיר השירות שאני גובה הוא 700 ש"ח. כמה ממנו אקבל בפועל?

כל הסכום נזקף לזכות בעל העסק כהכנסה, עליה יגבה מס בסוף השנה

יש לזקוף כהכנסה רק 581 ש"ח, ולהעביר 17% מתוך העסקה למע"מ – 119 ש"ח

מה קורה למע"מ ששילמתי כחלק מההוצאות עבור העסק (מס תשומות)?
לא ניתן לקבל החזר מע"מ מרשויות המס
ניתן לקזז את סכום המע"מ מול רשויות המס. הסכום הזה יופחת מהתשלום שהעסק צריך להעביר למע״מ

האם עליי להעביר את תשלומי המע"מ לרשויות המס?

אין לגבות מע"מ 

יש לגבות מע"מ בכל עסקה ולהעביר את הסכום שנותר לרשויות המס, לאחר קיזוז מס תשומות 

מתי יש להגיש דוחות למע"מ?

פעם בשנה

אחת לחודש או חודשיים

האם עליי להפיק חשבונית מס?
לאכן

8 | איך פותחים עוסק פטור?

פתיחת תיק עוסק פטור היא תהליך פשוט יחסית שאפשר לעשות לבד או להיעזר ברואה חשבון בשבילו.

 בגדול, זה התהליך שצריך לעבור:

  • פתיחת תיק עוסק פטור במע"מ
  • פתיחת תיק במס הכנסה
  • פתיחת תיק בביטוח לאומי

כיאה לעידן הדיגיטלי המופלא שבו אנחנו נמצאים, לא צריך לרוץ ולקבוע תורים במשרדים הממשלתיים השונים כדי לפתוח את התיק. את כל הבקשות ניתן להגיש אונליין באתר רשות המיסים, וכך גם לקבל את כל האישורים הרלוונטיים, כמו אישור עוסק פטור וכו'.

9 | מה הם המסמכים הנדרשים לפתיחת תיק עוסק פטור?

כל תהליך בירוקרטי שמכבד את עצמו כולל כמובן מסמכים (וולקאם לעולם העצמאות). לפתיחת תיק עוסק פטור יש למלא את טופס 821 למע"מ ואת טופס 5329 למס הכנסה

כדי לעשות את זה, צריך להדפיס אותם, למלא ולהגיש למשרדי מע"מ ומשרדי השומה במייל, או באתר רשות המיסים לאחר מילוי בקשה לפתיחת תיק עוסק פטור באופן מקוון

  • במידה והעסק יפעל בנכס שכור, יש לצרף חוזה שכירות או רכישה. 
  • עבור זוגות נשואים החיים בנפרד יש לצרף  טופס 4440 שנחתם על ידי עו"ד.

10 |  עוסק פטור, אבל לא ממס הכנסה

אם חשבת שהעובדה שהעסק שלך מוגדר כעוסק פטור תפטור אותך מכל סוגי המיסים, חשוב להמשיך לקרוא: עוסק פטור אומנם לא משלם מע"מ על ההכנסות (ולא גובה מע״מ מהלקוחות), אבל בהחלט צריך לשלם מס הכנסה. אגב, עוסק פטור יכול לעיתים, בהתאם לקריטריונים שקבע החוק, לקבל מענק עבודה – מה שנקרא גם ״מס הכנסה שלילי״.

11 | כן, גם ביטוח לאומי…

כדי לחסוך לך את השאלה, נבהיר גם את העניין הזה: עוסק פטור משלם גם ביטוח לאומי, בהתאם לגובה ההכנסה. אז בשורה התחתונה, הוא פטור ממע"מ בלבד, ולא מכל שאר המיסים שכולנו משלמים.

12 | עצמאי ושכיר? רק ההכנסות מהעסק נחשבות

כיצד קובעים באיזה סוג עוסק מדובר – פטור או מורשה – אם אתם גם שכירים ברמה מסוימת?  פשוט מאוד: בוחנים רק את ההכנסות שמקבלים ומדווחים עליהן במסגרת העסק העצמאי. אם העסק העצמאי שלכם הכניס פחות מ- 120,000 ₪ (נכון לשנת 2024), אתם רשאים להיות עוסק פטור ולא עוסק מורשה.

13 | דיווח לרשות המיסים? רק פעם בשנה

לעוסק פטור יש עוד יתרון אחד גדול: דיווח לרשויות המס על ההכנסות רק פעם אחת בשנה, במסגרת הגשת דוח שנתי. בנוסף עליו להגיש גם הצהרת עוסק פטור למע"מ, כדי לפטור את העסק, איך לא – מתשלומי המע"מ. 

עוסק מורשה – שכאמור צריך גם להפיק חשבונית מס בכל עסקה – צריך לדווח פעם בחודשיים לפחות, כך שלעוסק פטור יש הרבה פחות כאבי ראש בכל הקשור לדיווחים.

14 | מה זה ניהול ספרים?

אומנם עוסק פטור צריך לדווח על הכנסותיו רק פעם בשנה לרשות המיסים, אבל כשהוא עושה זאת, הדיווח צריך לכלול פירוט של כל ההכנסות וההוצאות שלו. איך עושים את זה? בעבר, היו עושים בעזרת ניהול ספרים ידני: תקבולים (הכנסות) ותשלומים (הוצאות). כמובן, בעידן הדיגיטלי, כל מה שצריך זה להתחבר מערכת ניהול עסק כמו מורנינג של חשבונית ירוקה ולבצע את הפעולות הללו בשניות. 

15 | עוסק פטור יכול להשתמש בשירותי חשבונית אונליין?

בוודאי. כמו כל עסק, גם עוסק פטור יכול להחליט אם להפיק את הקבלות שלו באופן ידני, או באמצעות שירותי חשבונית אונליין. גם לעוסקים פטורים, למרות החובות המינימליות המוטלות עליהם, חשבונית אונליין יכולה לחסוך הרבה זמן ולסייע לעסק לעבוד יעיל יותר.

מורנינג של חשבונית ירוקה משרתת בכל יום למעלה מ-140 אלף לקוחות שבחרו בנו לניהול העסק שלהם, מתוכם עשרות אלפי עוסקים פטורים שהתחילו איתנו את הדרך ונהנים ממערכת נוחה שהופכת את הכניסה לעולם העצמאות לחלקה וידידותית.

כדי להתנסות בעצמך בכל היתרונות של ניהול דיגיטלי של העסק, אפשר להירשם בחינם לחודש התנסות, להכיר המון יכולות שיעזרו לך לעשות סדר בעסק, ולהתחיל להנות באמת גם מהצד האפור יותר של העצמאות.

עוסק פטור: איך להפיק מסמכים במערכת של מורנינג