שתף, , גוגל פלוס, פינטרסט,

Posted in:

מעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ: הגיע הזמן לגדול

לראות את סימני הגדילה של עסק בצמיחה זה דבר יפהפה. מתחילים לגייס עובדים, מסדירים קשרים עם ספקים, מחפשים משרד גדול יותר. אחד הדברים העיקריים לעסק שצומח היא ההחלטה האם להישאר כעוסק מורשה או לפתוח חברה. וכדי להבין את הקפיצה מעוסק מורשה לחברה בע"מ, עו"ד רון הדר הסכים להסביר לנו כמה דברים בנושא  מעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ.

למה כדאי להפוך מעוסק מורשה לחברה בע"מ?

כדאי לדעת שהקמת חברה בע"מ נוגעת בכמה מישורים  – סוג הפעילות, החשיפה המשפטית והיקף הפעילות החודשית הצפויה.
בשיקול המשפטי, חברה בע"מ (בעירבון מוגבל) מהווה ישות משפטית נפרדת מהבעלים. כלומר, קיימת הפרדה מוחלטת בין בעלי העסק לבין החברה. ההגנה הזאת טובה במישור הכלכלי, זאת אומרת שבמקרה שבו החברה נקלעת לחובות לא ניתן יהיה לגבות את החוב דרך נכסיהם של בעלי המניות, למעט מקרים פליליים. חברה יכולה לתבוע ולהיתבע, יש לחברה זכויות וחובות משל עצמה והיא יכולה להיות בעלים של נכסים או להיות צד לחוזה או עסקה. לכן, הגנה מפני תביעות משפטיות היא סיבה חשובה לפתוח את העסק כחברה בע"מ."

רבים מתחבטים בשאלה הכלכלית – האם משלתם לבצע מעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ. אז לפני שנענה על כך, נספק כמה נתונים יבשים קודם: מס חברות נכון ל-2022 הוא 23% והוא מוטל רק על המזומנים בחשבון הבנק (לא על הרווח של החברה). בכך המדינה מעודדת עסקים לצמוח דרך השקעה במחקר או בשיווק. בעל עסק שירצה למשוך דיבידנד כמשכורת ישלם מס דיבידנד נוסף של 30%.

לשם השוואה, להלן טבלת המס השולי שחלה על עוסקים פטורים ומורשים.

מדרגות מס חודשיות 2016

עד           5,220 ש"ח            10%       522 ש"ח

עד           8,920 ש"ח            14%       1,040 ש"ח

עד           13,860 ש"ח          21%       2,077 ש"ח

עד           19,800 ש"ח          31%       3,919 ש"ח

עד           41,410 ש"ח          34%       11,266 ש"ח

מעל        41,411 ש"ח          48%

בחינת הכדאיות הכלכלית של מעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ היא מורכבת ואינדיבידואלית לכל עסק אבל כלל האצבע היא בחינת תזרים המוזמנים בעסק לאורך זמן – מה הרווח העתידי מהעסק ומה יקרה איתו, האם תמשכו אותו כמשכורת או שמא תשקיעו אותו בחזרה בעסק?

אילו עוד שיקולים יכולים לבוא בחשבון לגבי תהליך מעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ?

חברה בע"מ נתפסת בעיני רבים כבעלת מוניטין חיובי יותר מאשר עוסק מורשה. רישום כחברה בע"מ גם עשוי להביא לשיפור במחזור ההכנסות בענפים מסוימים בעקבות חתימה על חוזים ועסקאות מול חברות אחרות. אם אתם מתכננים לחתום על עסקות עם חברות גדולות ושואפים לגדול לכדי חברה כזאת, אולי כדאי להפוך בעצמכם כבר לחברה בע"מ. אחרי הכל, מחשבה יוצרת מציאות.

רישום חברה בע"מ כרוך בתשלומים ומצריך ליווי עו"ד. התשלומים הם אגרת רישום לרשם החברות בעת הקמת החברה (2,614 ש"ח לשנת 2022), אגרה שנתית בתחילת כל שנה קלנדרית ושכר טרחת עו"ד שיטפל בענייניכם (הגשת בקשה, תקנון, הסכם בעלי מניות וכו').

4 טיפים בעת רישום חברה בע"מ

  • לפתוח רק כשחייבים: פעמים רבות הרעיון נראה מצוין, שיחות עם חברים ואנשי עסקים נשמעות מבטיחות ורצים לפתוח חברה, רק כדי לגלות שהדרך להתחלת הפעילות ארוכה ורחוקה. אז סבלנות עם זה.
  • עיתוי נכון של של מעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ חוסך בעלויות: האגרה השנתית לרשם החברות משולמת לפי שנה קלנדרית, כך שכדאי לדחות שאם תכננתם לפתוח את החברה לקראת חודש דצמבר, מומלץ לחכות לתחילתה של השנה האזרחית.
  • מכניסים שותף? לעשות הסכם מייסדים: הסכם שותפים מסדיר את היחסים מבחינה עסקית ומשפטית בין היזמים ומפרט את כלל התרחישים האפשריים בחברה בעת עזיבת שותפים, מכירת מניות ועוד.
  • פתיחת חשבון בנק לחברה: הליך הכולל כתיבה וחתימה על פרוטוקולים שונים ואישורי עו"ד וכן פרוטוקול זכויות חתימה של בעלי המניות. סניפי בנקים שונים דורשים מסמכים ואישורי עו"ד שונים (אפילו באותו סוג של בנק) לכן מומלץ לבקש קודם מהסניף הספציפי את סט המסמכים והדרישות ולאחר מכן להעביר לעו"ד על מנת שיכין את כל המסמכים הדרושים ותוכלו לסיים את הפרוצדורה ללא ריצות מיותרות הלוך ושוב אל סניף הבנק.

 


 

ron-hadar2   על הכותב – עו"ד רון הדר

  מייסד ומנכ"ל Ettorney – רישום חברה אונליין. הפלטפורמה האינטרנטית הראשונה בישראל לרישום     מהיר של חברה בע"מ, פתיחת חשבון בנק לחברה, הסכם מייסדים לחברה ועוד

 

 

0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments